Gazdaság
Elismeréseket adtak át a szakmák kiválóan teljesítő tanulóinak
Vissza kell adni a kétkezi munka becsületét – hangsúlyozta Kövér László
A kőműves szakma első helyezettjét, Posta Zsoltot köszönti Kövér László házelnök (Fotó: Csudai Sándor)
Fenntarthatatlan az a gazdaság és az a társadalom, amelyben nem becsülik meg a szakmunkát, a kétkezi munkát. Így ennek a rangját vissza kell szerezni - mondta Kövér László, az Országgyűlés elnöke a Parlamentben, ahol a szakma kiváló tanulója verseny és az országos szakmai tanulmányi verseny idei helyezettjeit, felkészítő tanárait és családtagjait köszöntötték. A megméretést harminckilenc szakmában rendezték meg, és az első három helyezettnek, száztizenhét szakmunkásnak és felkészítő tanáraiknak adott át emléklapot a házelnökön kívül Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke, valamint Odrobina László, a Nemzetgazdasági Minisztérium szakképzésért és felnőttképzésért felelős helyettes államtitkára.
Kövér László elmondta, hogy a kétkezi munkára az a gondolkodásmód jelent veszélyt, amely szerint értékteremtő munka nélkül is van élet, munka nélkül is lehet jólét és fejlődés. A megszerzett szaktudás nem hasznosulhat, ha a gazdaság nem teremt megfelelő munkahelyeket, a szakmunka elveszíti értékét, ha nem társul hozzá megfelelő munkahely – hangsúlyozta az Országgyűlés elnöke.
Arról is beszélt, hogy 2010-ben és 2014-ben arra kaptak megbízást a választóktól, hogy javítsák ki a korábbi időszak hibáit, a világgazdaságon belül a hazai gazdaságot helyezzék a magyar érdekekre, teremtsenek olyan feltételeket, amelyek között nem adósságból, hanem értékteremtő munkából lehet élni.
Ezzel együtt pedig építsenek olyan államot, gazdaságot, amelyben a tisztességes munkának tisztességes haszna van. Mindezt alátámasztja, hogy a munka becsületének helyreállítása iránti elkötelezettségnek, a szakmunkásversenyek színvonalas megrendezésének is köszönhető, hogy 2018-ban Magyarország lehet a házigazdája az európai szakmunkások versenyének – hívta fel a figyelmet Kövér László. A Parlament épülete nemcsak a magyar politikának otthona, hanem az egyik monumentális jelképe a magyar szakmunkának, tehetségnek, szorgalomnak, hiszen az építésén több mint ötven szakma sok ezer magyar képviselője teljesített világszínvonalon – mondta Kövér László.
A jó szakmák elsajátításának jelentőségére hívta fel a figyelmet az MKIK elnöke, Parragh László is, aki arról beszélt, hogy a kamara a szakképzések felügyeletében is jelentős részt vállal.
A most köszöntött diákok több ezer szakmunkástanuló közül bizonyultak a legjobbaknak, és ők képviselik majd Magyarországot az idei Sao Pauló-i világversenyen, illetve a jövő évi göteborgi európai döntőben. A Szakma Sztár Fesztiválra látogató tizenötezer tanuló hatvan százaléka pályaválasztás előtt álló fiatal volt.