Gazdaság

Élénk hét lesz nemzetközi szinten

Hétindító. A hazai jegybank március végi ülésére érdemes figyelni – mondta Blahó Levente makrogazdasági elemző

A német ipari termelés és a külkereskedelmi mérleg hazánk szempontjából is meghatározó mutatók lesznek a héten, míg idehaza a januá­ri külkereskedelmi, építőipari statisztika, valamint az ipari termelés januári alakulása ismerhető meg.

A németországi februári ipari termelés adataival indul a hét, mínusz 3,3 százalékos visszaesésre számítanak az elemzők az előző havi mínusz 3,9 százalékos visszaesés után. Ami hazánk szempontjából meghatározóbb, az a németországi külkereskedelmi mérleg, azon belül is az import, amely 0,3 százalékos bővülést jelez várhatóan – mondta lapunknak Blahó Levente, a Raiffeisen Bank makrogazdasági elemzője. „Ugyancsak ma jelenik meg a kiskereskedelmi mutató az Egyesült Államokban, itt nem várunk változást az előző hónaphoz képest” – tette hozzá. Kedden szintén a tengerentúlon a februári inflációs adatokat közlik, itt a maginfláció 2,2 százalékot mutathat év/év összevetésben. Szerdán az eurózóna év/éves ipari termelési adatait közlik, a január 2,6 százalékos visszaesést mutathat. Csütörtökön Egyesült Államokban az újlakás-piacról érkezik jelentés, egyszázalékos bővülést várnak. Blahó Levente megjegyezte, az ingatlanpiac gyengén szerepelt a negyedik negyedévben, ezért kérdéses, hogyan alakul ez az év. Pénteken az eurózóna fogyasztói inflációs számai érkeznek, 1,5 százalékos értéket várnak februárra.

Itthon ma a külkereskedelmi forgalom januári előzetes adatát közli a statisztikai hivatal. Tavaly decemberben az export euróban számolt értéke 2,5 százalékkal, az import 5,3 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest, a 393 millió euró exporttöbblet 178 millió euróval lett kisebb az egy évvel korábbihoz képest. A mai értékre nincs előzetes várakozás – mondta a makrogazdasági elemző.

Szerdán a részletes januári ipari termelési statisztika jelenik meg, és a jegybank is ezen a napon teszi közzé a legutóbbi kamatdöntő ülésén készített jegyzőkönyvet. Ebben még nem várható meglepetés, a március 26-i ülésre érdemes figyelni. Csütörtökön a januári építőipari statisztikát közli a KSH. Tavaly egész évben az építőipari termelés 22,3 százalékkal nőtt az előző év­hez képest.