Gazdaság
Elengedhetetlen a paksi atomerőmű további fejlesztése az olcsó áramhoz
Az Európai Bizottság felszólító levele a kötelezettségszegési eljárás első lépése, amelyre két hónapon belül kell válaszolni
Az Európai Bizottság (EB) szerint Magyarország versenyeztetés nélkül, nem átlátható folyamat részeként ítélte oda a két új reaktorblokk építésére és két másik korszerűsítésére vonatkozó megbízást. Úgy ítélik meg, hogy ez nincs összhangban az uniós közbeszerzési előírásokkal – áll a brüsszeli testület közleményében. Ebben a bizottság két uniós irányelve hivatkozik – mutat rá a távirati iroda brüsszeli tudósítója. Mindkettő azt mondja ki, hogy az uniós közbeszerzési szabályokat államközi szerződés alapján akkor lehet mellőzni, ha maga a kormányközi megállapodás összhangban áll az uniós alapszerződéssel, a bizottság pedig pont ezt vitatja. Lucia Caudet, a bizottság szóvivője azonban arra a kérdésre, hogy ezzel egy időben a brüsszeli testület elrendelte-e a projekthez kapcsolódó közbeszerzések felfüggesztését is, kitérő választ adott.
Az EB döntése azt jelenti, hogy Brüsszel nem ért egyet azzal, hogy Magyarország versenyeztetés nélkül választotta ki az orosz Roszatomot. Emiatt a paksi projektet érintő minden folyamatban lévő és tervezett további beszerzés felfüggesztésére szólíthatják fel Magyarországot. Ezek után fontos kérdés, hogy mi lesz a sorsa a jelenleg zajló munkáknak és közbeszerzéseknek: azonnal fel kell-e ezeket is függeszteni. Az azonban biztosan eldőlt a tegnapi brüsszeli döntéssel, hogy a paksi bővítési beruházás (Paks II.) az uniós előírások alapján közbeszerzés-köteles projektnek számít.
Az EB úgy határozott, hogy felszólító levelet küld Magyarországnak. A felszólító levél hivatalos információkérésként a kötelezettségszegési eljárás első lépése. A magyar hatóságoknak két hónapon belül válaszolniuk kell a testület által megfogalmazott érvekre.
A Roszatom teljesíti a paksi atomerőmű bővítésével kapcsolatos összes kötelezettségét, összhangban az orosz–magyar kormányközi megállapodással és az annak alapján aláírt szerződésekkel – közölte tegnap a társaság a távirati irodával. Az orosz állami atomenergetikai konszern figyelemmel kíséri a párbeszédet, és teljes mértékben osztja a Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter által megfogalmazott álláspontot.
A vállalat egyébként éppen tegnap állapodott meg Egyiptommal arról, hogy megépítheti az első atomerőművet az országban. A szerződést már alá is írták.
A Fidesz szerint Brüsszel döntése újabb támadás a rezsicsökkentés ellen. Az atomerőmű fejlesztése elengedhetetlen a lakosság és az ipar hosszú távú, olcsó, biztonságos áramellátásához. A paksi áram a legolcsóbb áram, ezért az atomerőmű fejlesztése nemzetstratégiai érdek. Brüsszel és az ellenzék kezdettől támadja a rezsicsökkentést, és ez történik most is .
Az Együtt – a Korszakváltók Pártja tegnap felszólította a kormányt, hogy számoljon el a paksi bővítésre költött adófizetői pénzekkel és hitellel. Az LMP azt kéri, hogy a kormány állítson le minden költést és előkészületet a paksi bővítéssel összefüggésben. Szerintük a projekt nem valósul meg a tervezett formában. A Párbeszéd Magyarországért szerint a brüsszeli testület beadványuk nyomán döntött az előkészületek felfüggesztéséről.