Gazdaság

Elbukhatnak a GMO-mentes törekvések

Napokon belül eldől, hogy az uniós tagállamok dönthetnek-e a génmódosított alapanyagot tartalmazó élelmiszerek betiltásáról

Hamarosan megszülethet a döntés arról, hogy saját hatáskörben határozzanak-e az uniós tagállamok a genetikailag módosított élelmiszerek tiltásáról.

A tagállami korlátozással azonban nem ért egyet az Európai Parlament mezőgazdasági bizottsága, így elbukhat a szabályozás.
10o
Várhatóan nem szavazza meg az Európai Parlament a következő ülésén azt az áprilisban benyújtott tervezetet, amely megengedné a tagállamoknak, hogy saját hatáskörben dönthessenek arról, termesztenek-e a területükön genetikailag módosított növényeket. A tervezet szerint az Európai Unióban engedélyezett GMO-s élelmiszereket a tagállamok saját hatáskörben betilthatták volna. A bizottság még áprilisban javasolta a jogszabályok módosítását annak érdekében, hogy azok nagyobb szabadságot biztosítsanak a tagállamok számára abban, hogy területükön korlátozzák vagy megtiltsák az uniós engedéllyel rendelkező GMO-k felhasználását az élelmiszerekben vagy takarmányokban. Az új megközelítés célja, hogy megfelelő egyensúlyt teremtsen az uniós engedélyezési rendszer fenntartása és a tagállami szabadság között.

A szabályozást azonban várhatóan nem fogadják el, mivel nemrégiben az Európai Parlament mezőgazdasági bizottsága elutasította a tervezetet.


A döntést azzal indokolták, hogy a tagállami tiltások „korlátoznák a versenyt az egységes piacon, és veszélyeztetnék az unió élelmiszer-termelését, amely nagyban függ a GMO-s takarmányok importjától”. A Földművelésügyi Minisztérium korábban azt közölte, hogy a brüsszeli döntés nem befolyásolja a továbbiakban sem a hazai, a GMO-kat szigorúan tiltó szabályozást. A tárca azonban emlékeztetett: a jelenlegi szabályozás nem részletezi, hogy milyen módon tiltható a tagállamokban a GMO-s élelmiszer, és ez hogyan hat a közös piacra.

Hazánk már az ősszel meghozhatja azokat a jogszabályokat, amelyek lehetővé teszik, hogy az élelmiszereken használatba kerüljön a génmódosítás- mentes termékmegjelölés. Emellett a hazai szójatermesztés erősítésével, valamint alternatív takarmányozással próbáljuk kiváltani az elsősorban Dél-Amerikából érkező, sok esetben génmódosítással előállított takarmányokat. Tavasszal hatályba lépett egy fontos uniós döntés: a tagállamok már saját hatáskörben dönthetnek a génmódosított növények köztermesztéséről. A mostani tervezet a géntechnológiával készült alapanyagot tartalmazó élelmiszerekkel kapcsolatban adna döntési lehetőséget.