Gazdaság

Eladásra is bőven jut a hazai gabonából

A tavalyihoz képest kisebb, az átlaghoz mérten nagyobb termés várható

Országszerte megkezdődött az aratás, az idei búzatermés is elegendő a hazai igények kielégítésére, emellett exportra is jut a legfontosabb gabonaféléből. Az államtitkár szerint a tavalyi évhez hasonlóan az idén is komoly exportárualap keletkezik.

Megközelíti a tavalyi rekordmagas termést a nyári betakarítású gabonanövények termésmennyisége, az idén várhatóan négy–öt százalékkal alacsonyabb lesz a hozamuk a legfontosabb gabonaféléknek, de az előző öt év átlagát így is mintegy nyolc százalékkal felülmúlja – mondta tegnap Czerván György agrárgazdaságért felelős államtitkár az aratási koordinációs bizottság ülését követően. Emlékeztetett: már országszerte megkezdődött az aratás az őszi árpa betakarításával. A terméskilátások jók, a belföldi ellátáshoz szükséges kenyérgabona és takarmánygabona az idén is megterem Magyarországon, sőt még kivitelre is jut belőle, emellett hozzávetőleg kétmillió tonnás exportárualap is képződik búzából.

A 218 ezer hektáron elvetett árpa 15 százalékát betakarították. A termény hozama országosan nagy eltéréseket mutat, vannak öt–hat tonnás hektáronkénti eredmények is, az eddig betakarított területeken az előzetes becsléssel megegyezően 4,3 tonna az átlagtermés. A búza aratása a jövő héten kezdődik a déli megyékben, vetésterülete 1 millió 39 ezer hektár, ez az egy évvel ezelőttinél 60 ezer hektárral kevesebb. Búzából a tavalyi hektáronkénti 4,7 tonnás hozamnál alig alacsonyabb, 4,6 tonnás termésátlaggal számolnak. A tavalyi ötmillió tonnás termésmennyiséghez képest a becslések szerint 4,7 millió tonna lesz az őszibúza-termés. A gabonapiac­cal kapcsolatban az agrárgazdasági államtitkár elmondta: január közepétől csökkentek a felvásárlási árak, a visszaesés június elején megtorpant, azóta enyhe emelkedést tapasztalhatunk. A búza tonnánkénti ára nagyjából megegyezik a tavalyi szinttel.

A jégeső, a belvíz, valamint a tavaszi fagyok miatt 51 ezer hektárra érkezett kárbejelentés – mutatott rá Czerván György. A múlt héten már aszálykárról is érkezett bejelentés. Az államtitkár hangsúlyozta, hogy a kárenyhítési alapban 21-22 milliárd forint áll rendelkezésre a káresemények kezelésére, ami remélhetőleg elegendő lesz a károk rendezésére. A meggy alacsony felvásárlási ára miatt kialakult helyzettel kapcsolatban az államtitkár újságírói kérdésre elmondta: a probléma ismert, a tárca a kereskedőházak segítségével keresi a megoldást, a külpiaci lehetőségeket. A kormány szerdai ülésén az agrárkamarát bízta meg a helyzet kezelésével.


Egyeztetés a tejpiac lehetőségeiről

A tej piaci helyzetével kapcsolatban a Földművelésügyi Minisztérium folyamatos egyeztetéseket folytat az ágazat szereplőivel – mondta tegnap Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter. Mint megírtuk, áprilistól megszűnt az uniós tejkvóta, ami a magyar termelőket is nehéz helyzetbe hozta. A miniszter kiemelte, fontos a magas feldolgozottságú tejtermékek értékesítése a nyers tej helyett, amire rendelkezésre állnak európai uniós források. Hozzátette, hogy a tejhasznú tehenek támogatására rendelkezésre álló uniós forrás csaknem huszonegymilliárd forint.