Gazdaság
Ekáer: szürkülőben a gazdaság
Augusztustól változnak a kötelezettségek az úton
Molnár Tamás elmondta: az elmúlt másfél év alatt több mint 56 ezer ügyfél regisztrálta magát, tizenhétmilliót meghaladó bejelentés érkezett, és a hatóság közel százezer ellenőrzést végzett. Befizetésből, illetve lefoglalásból csaknem nyolcmilliárd forint folyt be az államkasszába. Az ekáer, valamint az online pénztárgép bevezetése tavaly majdnem négyszázmilliárd forintot hozott a költségvetésnek.
Ugyanakkor amíg most csak annak kell bejelentenie a fuvart, aki 3,5 tonnát meghaladó össztömegű, útdíjköteles járművel szállít árut, addig augusztus elsejétől már a haszongépjárművekre is kiterjed ez a kötelezettség. Továbbá jövő hónaptól a fuvarozó felelőssége lesz a hatósági zár sértetlen megőrzése is.
A szabályszegés magánszemély esetén minimum kétszázezer, maximum ötszázezer forint, a vállalkozóknál pedig ötszázezer és egymillió forint közötti bírsággal sújtható.
A járművet a kiszabott bírság megfizetéséig továbbra is visszatarthatják az ellenőrök, ha a fuvarozó nem rendelkezik magyar adóazonosító számmal, és a székhelye, lakóhelye, tartózkodási helye nem Magyarországon van, illetve nem vállaltak garanciát a bírság megfizetésére.
Jövő hónaptól az is szabálytalanságnak számít, ha több árut jelentenek be, mint amennyit szállítanak. Ilyenkor a hiányzó mennyiség értékének negyven százalékáig terjedő mulasztási bírságot szabható ki.
Górcső alatt a cukrászdák, fagylaltozók
A nyári ellenőrzések során is a számla- és nyugtaadás elmaradása a leggyakoribb probléma, pedig a bírság felső határa egymillió forint is lehet – adta hírül a távirati iroda a Nemzeti Adó- és Vámhivatal szóvivőjének nyilatkozatát. Az ellenőrzések elsősorban a turisták által gyakran látogatott helyekre, vendéglátóipari egységekre, cukrászdákra, fagylaltozókra terjednek ki. Ezenkívül a sportszolgáltatást nyújtókat, valamint Budapesten az egy-két éjszakára szobát kiadó szálláshely-szolgáltatókat, Tüzépeket is ellenőrzik.