Gazdaság

Egyre több tartalék van a büdzsében

A számvevőszék megállapította, hogy a költségvetés egyensúlya javult

Az Állami Számvevőszék szerint 2007 és 2013 között a kormányzati intézkedések növekvő mértékben járultak hozzá a költségvetési egyensúly javításához. Vizsgálatukból az is kiderült, a költségvetés bevételei folyamatosan emelkedtek.

Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) ellenőrizte az egyensúlyjavító intézkedéseket és azok hatását a költségvetés végrehajtására. A számvevőszék megállapította, hogy a 2007 és 2013 között hozott intézkedések növekvő mértékben járultak hozzá a költségvetési egyensúly javításához. Az ellenőrzött időszak minden évében születtek egyensúlyjavító intézkedések, amelyek által a központi költségvetés bevételeinek növelése, kiadásainak mérséklése valósult meg, illetve egy részük tartalékok képzését célozta - olvasható az ÁSZ közleményében.

A vizsgálat szerint a költségvetési gazdálkodás feltételeit kiszámíthatóbbá tette, hogy 2012-2013-ra megnőtt az előzetes tartalékképzés szerepe a hiánycél tartásában. A különadók és járadékok a költségvetés bevételi főösszegét 3,5 százalékkal növelték. Az év végi maradványtartás és a zárolás átlagosan 39,4 százalékkal csökkentette a büdzsét. Az ÁSZ megállapította, hogy 2007-ben, 2009-ben és 2011-ben is elrendelt maradványtartási kötelezettség miatt a maradványok összege a központi költségvetés kiadási főösszegéhez viszonyítva növekedett. Utólagos hatásvizsgálat készítésére az ellenőrzött időszakban egy adónem esetében, egy alkalommal került sor.

A tartalékok képzése az ellenőrzött időszak második felében kapott nagyobb hangsúlyt. A stabilizációs célú tartalékok év végi egyenlege a 2009–2010 és a 2012–2013 években a központi költségvetés kiadásaira, valamint költségvetési hiányra és adósságra is kedvező hatást gyakorolt. A stabilizációs célú tartalékok céljáról, mértékéről az adott évi költségvetési törvények rendelkeztek. A tartalékok összegét megalapozó háttérszámítások nem készültek.

A vizsgálati eredményből az is kiderült, hogy az ellenőrzés hiányosságokat állapított meg az intézkedések előzetes hatásvizsgálatával kapcsolatban. Az ÁSZ éppen ezért javaslatot fogalmazott meg ezek megszüntetésére, amelyek alapján intézkedési tervet kell készíteni. Ezt majd utólag értékelik.