Gazdaság
Egyre kevesebb vállalatot számolnak fel
A cégbíróságok ennek megfelelően már csak abban az esetben kezdeményezik a hosszadalmas felszámolást, ha a cég visszamaradó vagyona elegendő a felszámolás költségeinek fedezetére – ellenkező esetben a gyorsabb, hatékonyabb kényszertörlést alkalmazzák.
Hasonló az adóhatóság gyakorlata is: amennyiben az adós adótartozását az esedékes időpontig nem fizeti meg, a hatóság végrehajtás alá vonja, és ha a végrehajtás eredménytelenül végződik, azonnal megindítja a kényszertörlést. Csak abban az esetben kezdeményezi a felszámolást, ha fedezetelvonás bűncselekménye áll fenn, illetve ha a cég rendelkezik még akkora vagyonnal, amely elegendő a felszámolással járó kiadásokra. Jellemző, hogy a kényszertörlés jogintézményének 2012. augusztusi bevezetése óta 52 374 céget számoltak föl, 83 317-et kényszertöröltek.
A válság után felszámolással és különböző más eljárásokkal összesen 319 481 társaságot töröltek a céglistából, ám számuk mégsem csökkent, mert ugyanez idő alatt 333 670 új vállalkozás alakult. Az újonnan alakuló cégek negyven százalékát, 132 498-at, Budapesten jegyeztek be.
Évente átlagosan 41 961 cégtáblát vettek le, és 43 825 újat tettek ki. A legszembetűnőbb Baranya megye, ahol a felszámolás egyik évről a másikra 617-ről 274-re mérséklődött.