Gazdaság

Egymilliárd forint felett volt a Pallas Athéné alapítvány nyeresége tavaly

Elkezdte tevékenységét a Harsányi János Tudásközpont

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) által alapított négy Pallas Athéné alapítvány tavaly összesen 1,17 milliárd forint nyereséget ért el - derül ki az alapítványok éves beszámolóiból, amelyekről sajtóközleményben tájékoztatták az MTI-t pénteken. 

A közleményben kiemelték: az alapítványok nem költhetik el a rájuk bízott vagyont, csak befektethetik, és annak hozamát használhatják fel tevékenységük során.

Elkezdte tevékenységét a Harsányi János Tudásközpont
Elkezdte tevékenységét a Harsányi János Tudásközpont, amelyet a Pallas Athéné Domus Educationis (PADE) Alapítvány hozott létre. Az MNB által alapított PADE Alapítvány és a tudásközpont közös szervezésében pénteken nemzetközi konferenciát tartottak Budapesten Harsányi János Nobel-díjas közgazdász-matematikus-társadalomtudós emlékére.
Dubéczi Zoltán, az MNB elnöki főtanácsadója a konferencián kiemelte: a Harsányi János Tudásközpont a gazdasági-társadalomtudományi kutatás központjává válhat. Az új intézmény szervesen illeszkedik a Pallas Athéné Alapítványok oktatási koncepciójához, hozzájárul a korszerű közgazdasági és társadalomtudományi elméletek kutatásához - mondta.
Simon János professzor, a tudásközpont igazgatója Harsányi János életútját és munkásságát felidézve vázolta fel a tudásközpont küldetését. Rámutatott: alapvető törekvésük a Nobel-díjas tudós életművének, szellemi hagyatékának ápolása és megismertetése a jövő nemzedékével.
A Harsányi János Tudásközpont (HJTK) 2018 januárjában alakult meg azzal a céllal, hogy ápolja, megismertesse és továbbfejlessze a Nobel-díjas közgazdász, társadalomtudós és matematikus munkásságát.
A konferencián elhangzott: a Harsányi János Tudásközpont küldetése annak megismertetése és elfogadtatása a társadalomban, hogy vannak olyan játékok, amelyek nem zéró kimenetelűek, azaz nem szükségszerű némelyeknek annyit veszíteniük, amennyit mások nyernek. "Játszhatunk olyan társas játékot társadalmi szinten is, élhetünk úgy, hogy mindenki nyer, mindenki győztes lehet" - fogalmaz a központ közleményében.


Az alapítványok honlapjára felkerült dokumentum alapján a legnagyobb nyereséget az alapítványok közül tavaly a Pallas Athéné Domus Educationis Alapítvány (PADE) érte el, amelynek profitja tavaly meghaladta a 800 millió forintot. A határon túli köz- és felsőoktatás támogatására létrehozott alapítvány induló tőkéje a négy szervezetet nézve szintén a legnagyobb, 100,65 milliárd forint. 

 

A 316 millió forint forint profittal 2017-ben a második helyen a tudományos ismeretek és tapasztalatok megosztására létrehozott Pallas Athéné Innovációs és Geopolitikai Alapítvány (PAIGEO) áll, amelynek induló tőkéje 71,90 milliárd forint. A sajtóközleményből kiderül: az alapítvány az általa létrehozott geopolitikai kutatóintézettel együtt 2017-ben tovább folytatta a kutatásait, konferenciákat szervezett, pályázatokat hirdetett, több mint száz tanulmányt és elemzést jelentetett meg.    

A Pallas Athéné Domus Animae Alapítvány (PADA) tavalyi nyeresége 57,5 millió forintot tett ki, induló tőkéje 61,95 milliárd forint. A PADA tavaly egyebek mellett támogatást nyújtott 15 könyv, folyóirat és tanulmány megjelenéséhez, valamint a Tiszaroffi Ösztöndíjprogram révén segítette a fiatalokat Magyarország egyik leghátrányosabb helyzetű térségében.

A legkisebb, 1,07 millió forint profitról a Pallas Athéné Domus Mentis Alapítvány (PADMA) számolt be 2017-ről, amelynek tőkéje szintén a legkisebb 31,90 milliárd forint. Az alapítvány, amelyet elsősorban a Bács-Kiskun megyei közgazdasági szakemberképzés támogatására hoztak létre, tavaly 143 nappali tagozaton tanuló önköltséges hallgatót támogatott ösztöndíjjal.