Gazdaság

Egymilliárd euró felett volt a kereskedelmi többlet

A szeptemberi adatok mindkét irányban jelentős lassulást jeleznek

Az export euróban számolt értéke 1,9 százalékkal nőtt, az importé 0,2 százalékkal csökkent szeptemberben az egy évvel korábbihoz mérve, az exporttöbblet 175 millióval nőtt és június után idén másodszor meghaladta az egymilliárd eurót, 1,040 milliárdot tett ki - jelentette szerdán első becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). 

kereskedelem
Elemzők: a beruházások visszaesését jelezheti az import szeptemberi csökkenése
Az elemzőket meglepte a külkereskedelmi áruforgalom egymilliárd eurót meghaladó és ezzel minden idők második legnagyobb szeptemberi többlete különösen annak fényében, hogy a nemzetközi áruforgalomban fontos szerepet játszó ipar gyengén teljesített az év kilencedik hónapjában. A külkereskedelmi többlet alakulásában vélhetően ismételten a beruházások visszaesése játszhatott meghatározó szerepet - állapították meg az MTI-hez eljuttatott kommentárjaikban makrogazdasági elemzők.   

Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint a harmadik negyedévben összességében 352 millió euróval nőtt a külkereskedelmi mérleg többlete, így a fogyasztás mellett a külkereskedelem támogatta a GDP növekedését, míg a beruházások visszaesése szerinte jelentősen mérséklődhetett. 
Az import visszaesését a továbbra is alacsony energiaárak magyarázzák, mivel a fogyasztás továbbra is élénk. Az év hátralevő részében további növekedést mutathat az export, amit támogat egyes autómodellek frissített változatainak forgalomba hozatala, az európai gazdaság lassú, de stabil növekedése, valamint az európai autóeladások dinamikus emelkedése is - vélte a Takarékbank elemzője.
Suppan Gergely erre az évre 9,6 milliárd euró  külkereskedelmi többletet vár a tavalyi 8,6 milliárd után, majd jövőre 8,6-8,8 milliárd eurót a jelentősen élénkülő beruházások, valamint az olajárak várható mérsékelt emelkedése miatt.
Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője arra hívta fel a figyelmet, hogy hacsak nem változott érdemben az export importtartalma, akkor a kereskedelmi többlet további növekedésében a beruházás csökkenése játszhatott szerepet azzal kombinálva, hogy az eddig felhalmozott készleteket értékesítették az exportőrök, mivel a más mutatók - kiskereskedelmi forgalom, a keresetek, foglalkoztatottság alakulása - kizárják a fogyasztás visszaesését. 
A szeptemberben megugró külkereskedelmi szufficit inkább negatív kockázatokat rejt a gazdaság harmadik negyedévre vonatkozó növekedési kilátásait illetően, mert bár a nettó export hozzájárulása kedvezőbb lehet a vártnál, ezt ellensúlyozhatja a beruházás, illetve a készletek csökkenése - jegyezte meg az elemző. (A harmadik negyedéves GDP-adatról november 15-én, kedden közli első becslését a KSH.)
Ürmössy Gergely, az Erste Bank vezető makrogazdasági elemzője kiemelte: a külkereskedelmi többlet növekedése mögött meghúzódó gazdasági folyamatok nem feltétlenül bíztatóak, hiszen a gyenge szeptemberi export-import dinamika összefüggésben van a csalódást keltő szeptemberi ipari teljesítménnyel. 
Az elemző szerint az év hátralévő részében és jövőre is kifejezetten magas lehet a külkereskedelmi többlet, ami volatilis időkben nagy segítségére lehet a forint árfolyamának. Azaz, ha a nemzetközi piaci hangulat elromlik, és a befektetők elfordulnak a kockázatosabb eszközöktől, mint például a forint, akkor a forint felülteljesítő lehet más devizákhoz mérten, más szóval kevésbé értékelődhet le társaihoz képest.

KKM: Rekordot dönthet idén az export
A magyar export az eddigi számok alapján az idén megdöntheti tavalyi rekordértékét - mondta Menczer Tamás, a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) sajtófőnöke szerdán az M1 aktuális csatornán a KSH legfrissebb adatait kommentálva.

Menczer Tamás ismertette: az első kilenc hónapból hatban emelkedett a magyar export, egyben szinten maradt, és mindössze két hónapban esett vissza az előző év azonos időszakához mérten. 
A legutóbbi szeptemberi adat is azt mutatja, hogy a külkereskedelem bevételét a cégek a munkahelyek megőrzésére, új munkahelyek teremtésére, innovációra tudják fordítani - tette hozzá a sajtófőnök. 
Kiemelte: a hitelminősítőknél a külkereskedelmi forgalom az egyik fontos vizsgált mutató, abban, hogy az idén mindhárom nemzetközi hitelminősítő felminősítette az országot, a külkereskedelmi mérleg alakulása is szerepet játszott - mondta.
A kormány jó döntést hozott, amikor a külügyi tevékenység fókuszába a külgazdaságot helyezte - jegyezte meg Menczer Tamás.