Gazdaság

Dinamikusan növekvő agrárkibocsátás

Rekordtermések éve, bővülő állatállomány, gondot okozó tejpiaci válság

A mezőgazdaság az egyik leggyorsabban növekvő ágazat, a nemzetgazdaság hajtómotorja volt az idén – jelentette ki Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter az éves bizottsági meghallgatásán. Hangsúlyozta: napraforgóból és repcéből is rekordtermést takarítottak be.

Fazekas-Font
Fazekas Sándor miniszter és Font Sándor bizottsági elnök (Fotó: MTI/Illyés Tibor)

Az Országgyűlés mezőgazdasági bizottságának ülésén meghallgatták Fazekas Sándor minisztere éves beszámolóját. A miniszter utalt arra, hogy az első háromnegyed évben a mezőgazdaság bruttó hozzáadott értékének volumene 17,9 százalékkal nőtt, s ennek köszönhetően 0,6 százalékponttal járult hozzá a 2,1 százalékos GDP-növekedéshez. Így meghaladta az autógyártást, a gyógyszeripart, az élelmiszeripart és az elektronikai ipart is magába foglaló feldolgozóipar 0,2 százalékpontos értékét. Az agrártárca vezetője hozzáfűzte: a mezőgazdaság kibocsátása 2010 óta folyamatosan növekszik – az utóbbi hat évben 55 százalékkal –, az idén 2620 milliárd forintot tett ki, ami történelmi rekordot jelent. Ebben a teljesítményben az állam is tevőleges szerepet vállalt azzal, hogy megteremtette a feltételeket: a megfelelő szabályozási környezetet, a támogatási forrásokat a munka elvégzéséhez – idézte a minisztert a távirati iroda.

A gondok között említette a sertés- és tejpiaci válságot, a madár­influenza miatti exportkiesést és azt, hogy az alacsony mezőgazdasági árak valamennyi termelőnek gondot okoznak.

Fazekas megjegyezte: búzából 5,6 millió tonnát takarítottak be a gazdák, öt százalékkal többet, mint egy éve. Repcéből 809 ezer tonna került a magtárakba, 57 százalékkal több, mint 2015-ben, rekord, 3,2 tonna/hektáros átlaghozammal. Az őszi betakarításnál a kukorica termésmennyisége meghaladta a kilencmillió tonnát, napraforgóból 1,8 millió tonnát takarítottak be, húsz százalékkal haladva meg az előző év termését. Így Magyarország az idén az Európai Unió legnagyobb napraforgó-termelője lett.

Az állatállomány növekedése vegyes képet mutat – jelezte a miniszter. A szarvasmarha-állomány a tejpiaci válság ellenére is tovább növekedett, s folytatódott a juhok számának bővülése is, míg a sertésállomány elmaradt az egy évvel korábbitól. Az állattenyésztés támogatása 63,5 milliárd forintot tett ki. Beszámolt arról is, hogy az ágazatban foglalkoztatottak száma az első háromnegyed évben 219 ezer volt, 8,3 százalékkal, 16,7 ezerrel több, mint egy éve.