Gazdaság
Devizaper: folytatás szeptemberben
Tegnap is sorra elutasította a Törvényszék, hogy a bankok az Alkotmánybírósághoz és az Európai Bírósághoz forduljanak
A devizahitelek tegnapi tárgyalásánál szeptember 10-re halasztotta az ítélethirdetést a Fővárosi Törvényszék a Raiffeisen Lízing Zrt. ügyében – írta a távirati iroda. Ők új indítvánnyal már nem élnek. Szintén ekkorra halasztották az ítélet kihirdetését az MKB-Euroleasing Autólízing Zrt. perében is, csakúgy mint a Környe-Bokod Takarékszövetkezetnél. A törvényszék egyben elutasította a pénzintézeteknek azt az indítványát, hogy az Alkotmánybírósághoz forduljanak. Ugyanígy határoztak a Sopron Bank Burgenland Zrt. keresetével kapcsolatban is. Ami a nagyobb bankokat illeti, a Raiffeisen esetében sem volt ez másképpen, az ítéletet szintén erre a dátumra halasztották. A bíróság egyúttal végzéssel azt a banki kezdeményezést is elutasította, hogy egy vitás kérdés tisztázására szakértőket rendeljenek ki. Ez a bank is az Alkotmánybírósághoz, illetve az Európai Bírósághoz akart fordulni, de ezt is elutasították.
Nem volt ez másképpen az Erste Bank Hungary késő estébe nyúló perének tárgyalása esetében sem. Az elsőfokú ítélet kihirdetését szintén szeptember 10-re halasztották el. Erre a perre a nagy sajtónyilvánosság előtt többdoboznyi ügyirattal érkeztek a banki ügyvédek. Az ülés elején a bank ügyvédje zárt tárgyalást kért üzleti titokra hivatkozva, ugyanis az eljárásban felhasznált iratok között belső dokumentumok, szabályzatok, az árazási elvekkel, forrás- és kockázatkezeléssel kapcsolatos információk is vannak, ám a bíró elutasította a nyilvánosság kizárása iránti kérelmet, illetve az Erste Bank beadványát is elutasította.
A Magyar Takarékszövetkezeti Bank Zrt. perében is szeptember kilencedikén születhet ítélet. Szeptember 2-ra halasztották a határozathirdetést az EvoBank Zrt. kontra magyar állam ügyében is. A felperes pénzintézetek döntően azt hangsúlyozták, hogy a szerződések tisztességtelenségét vélelmező törvény alaptörvény-ellenes. A tárgyaláson a bankok képviselői azon az állásponton voltak, hogy a pénzintézetek valamennyi szerződése megfelelt a törvényben szereplő elveknek.
A bankok által indított devizahiteles perekben a pénzügyi intézmények fogyasztói kölcsönszerződéseire vonatkozó kúriai jogegységi döntéssel kapcsolatos kérdések rendezéséről szóló törvény alapján arról kell döntenie a bíróságnak, hogy tisztességesek-e a pert indító pénzügyi intézményeknek az egyoldalú szerződésmódosítást – például kamat-, költség- vagy díjemelést – lehetővé tevő általános szerződési feltételei. A törvény nemcsak a devizahitelekre, de a forinthitelekre is vonatkozik.
A törvényszéknek harminc napja van a keresetek elbírálására, a törvény szerint októberben már a fellebbezések esetén másodfokon a táblán folytatódó pereknek is le kell záródniuk a jogerős ítéletekkel.
Sok volt a formai hiba a beadványokban
A hatóság formai okokból elutasította az OTP Bank, az OTP Jelzálogbank, a Merkantil Bank és az OTP Ingatlanlízing kereseteit. A bank hangsúlyozta, hogy az OTP-csoport tagjai hitelezésük során megfelelően jártak el, és ezt bizonyítani szándékoznak a bíróság előtt is, így újra benyújtják majd keresetüket, ezúttal módosított formában. Az OTP Bank szerint aggályos, hogy a 2014. évi XXXVIII. törvény megfelel-e az alkotmányos követelményeknek, ezért várhatóan az Alkotmánybírósághoz fordul. Mint beszámoltunk róla, az első devizahitelperben a múlt héten pénteken a Kéthely és Vidéke Takarékszövetkezet keresetét elutasította a bíróság, hétfőn a Milton Hitelezési Zrt. vesztett, a K & H és az MKB perében pedig elhalasztotta az ítélethozatalt a törvényszék.