Gazdaság

Csúcson a bérnövekedésben

A foglalkoztatás javításában éllovasok vagyunk

A 2007–2015 közötti időszakban Magyarországon volt a tizedik legmagasabb reálbér-emelkedés az OECD-országok között, a foglalkoztatási ráta javulása tekintetében pedig mindenkit megvert hazánk.

Az Egyesült Királyság legnagyobb szakszervezeti szövetsége összeállítást készített arról, hogyan változott az európai munkavállalók bére 2007 és 2015 között. A TUC elnevezésű szakszervezeti szövetség a világ legfejlettebb gazdaságait tömörítő OECD-adatokból arra a következtetésre jutott, hogy a britek szenvedték el a legnagyobb reálbércsökkenést az említett időszakban – 10,4 százalékosat –, hasonló visszaesést csak a görög munkavállalók esetében láthatunk.

Összességében három európai ország van a listán, ahol a pénzügyi válság kirobbanása óta a reálbérek még mindig csökkenést mutatnak: Nagy-Britannia, Görögország és Portugália. Lényeges különbség ugyanakkor, hogy amíg Görögországban ezalatt a foglalkoztatási ráta 9 százalékpontot zuhant, a briteknél 0,6 százalékpontot emelkedett.

Ugyanakkor számunkra érdekes, hogy Magyarország is felkerült a szakszervezeti szövetség által készített listára, méghozzá a jobbik felére. Az OECD-országok közül Magyarországon volt a tizedik legnagyobb reálbér-emelkedés, méghozzá 9,3 százalékos. Ráadásul Magyarország teljesítménye még inkább kiemelkedik a foglalkoztatási ráta bővülése tekintetében: ez alatt a nyolc év alatt ugyanis 5,9 százalékkal javult a foglalkoztatás, amely a legmagasabb érték az OECD-nél.

A Portfolio.hu elemzésében arra tér ki: a magyar bérnövekedés kapcsán érdemes megjegyezni, hogy a vizsgált időszakban történt az egykulcsos adó bevezetése, amely adócsökkentést, tehát bérnövekedést eredményezett, ám az alacsonyabb jövedelműek körében éppen ezzel ellentétes hatású volt. Ezenkívül a gyerekkedvezmények bővítése is eltérően érintette a háztartásokat. Vagyis az átlagos reálbér-növekedésünk mögött bizonyára nemzetközi viszonylatban is jelentős szórás áll, így a keresetek növekedését sokan ennél lényegesebben kisebbnek, míg mások pedig nagyobbnak érezhetik.