Gazdaság

Csökkentek a fogyasztói árak júniusban

A KSH adatai alapján gyorsult az export növekedése

Májusban 6,3 százalékkal nőtt a kivitel és 2,4 százalékkal a behozatal euróban számolt értéke az egy évvel korábbihoz képest, míg a fogyasztói árak 0,2 százalékkal alacsonyabbak voltak júniusban, mint tavaly ilyenkor – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal adataiból. 

 A 755 millió euró exporttöbblet 284 millióval nagyobb a tavaly májusinál. A forgalom élénkülését jelzik az adatok azok után, hogy áprilisban 5,2 százalékkal nőtt az export és 2,2 százalékkal csökkent az import éves összehasonlításban.  Az év első öt hónapjában az export 3,2, az import 1,4 százalékkal haladta meg a tavalyi év azonos időszakáét, az exporttöbblet 720 millió euróval 4,204 milliárd euróra nőtt.

Drágultak a szolgáltatások, a szezes italok és a dohányáruk 

Júniusban a fogyasztói árak átlagosan 0,2 százalékkal voltak alacsonyabbak, mint egy évvel korábban, májushoz viszonyítva pedig átlagosan 0,2 százalékkal emelkedtek – jelentette a KSH. A nyár első hónapjában az üzemanyagok ára jelentősen, 10,4 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához mérten, az élelmiszerek átlagosan 0,4 százalékkal kevesebbe kerültek, mint egy évvel azelőtt. A legnagyobb mértékben a dohányáruk drágultak 4,4 százalékkal, a szeszes italok viszont a sör 1,3 százalékos árcsökkenése miatt 0,5 százalékkal olcsóbbak lettek.    

A szolgáltatások 1,6 százalékkal drágultak a külföldi üdülések árának 8,4 százalékos emelkedése miatt, és 6,4 százalékkal emelkedtek a lakbérek is éves összehasonlításban. 

A sertéshús jóval olcsóbb, mint tavaly 

Az élelmiszerek átlagos árcsökkenésén belül a sertéshús ára 17,2, a sajté 8,1, a tejé 6,5 százalékkal csökkent, a cukoré 24,1, az étolajé 7,1, az idényáras élelmiszereké – burgonya, friss zöldség, gyümölcs – 5,0 százalékkal nőtt.

Egy hónap alatt, májushoz viszonyítva az élelmiszerek ára 0,5 százalékkal mérséklődött, ami meghatározóan az idényáras élelmiszerek - a burgonya, a friss zöldség, a gyümölcs - 3,3 százalékos árcsökkenésének következménye. E csoport nélkül számítva az élelmiszerek ára 0,1 százalékkal mérséklődött.

Mináry Borbála, a KSH osztályvezetője az adatok ismertetésekor kiemelte: két ellentétes hatás alakította a júniusi éves adatot. Az idényáras élelmiszerek ára nőtt a szezonalitásnak megfelelően, az üzemanyagok ára pedig csökkent az előző évhez képest.

Elemzők: Továbbra sincs inflációs nyomás a gazdaságban
Továbbra sincs inflációs nyomás a gazdaságban, így az év egészében átlagosan 0,6-0,7 százalékos áremelkedés lehet - közölték az MTI-hez pénteken megküldött kommentárjaikban pénzügyi elemzők a KSH jelentésére reagálva.

Ezzel együtt a monetáris politikai kilátások változására sem számítanak, az alapkamat tartósan alacsony maradhat.
Jobbágy Sándor, a CIB Bank elemzője az MTI-nek elküldött kommentárjában trendváltozásra sem a szolgáltatásoknál és tartós fogyasztási cikkeknél, sem pedig a teljes árindexet tekintve nem számít, a korábbival megegyező becslésük szerint júliusban még előfordulhat negatív év/éves árindex, majd fokozatos emelkedés következhet, az év végén már 1 százalék fölött. Az éves átlag 0,6 százalék közelében alakulhat, a júniusi szám alapvetően nem módosítja az inflációs kilátásokat - írta.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője közölte, hogy júniusban a meglepetést leginkább az élelmiszerárak visszaesése okozta. A maginfláció 1,2 százalékra mérséklődött az előző havi 1,3 százalékról, ami azt tükrözi, hogy a jelentős béremelkedések ellenére továbbra sincs inflációs nyomás a gazdaságban. Az elemző idén 0,7 százalékos inflációra számít, de nem zárta ki, hogy némileg elmarad ettől.
Ürmössy Gergely, az Erste Bank vezető makrogazdasági elemzője is azt emelte ki, hogy várakozásainak megfelelően alakult a júniusi mutató, idén átlagosan 0,6 százalékos inflációra számít.

MNB: változatlanul visszafogott inflációs környezetet jeleznek az alapmutatók
Változatlanul visszafogott környezetre utalnak az inflációs alapfolyamatokat megragadni hivatott jegybank által számított alapmutatók, amelyek a fogyasztói árak júniusi éves mutatójával összhangban nem változtak az előző hónaphoz képest - közölte a honapján pénteken a Magyar Nemzeti Bank (MNB).

Az előző hónaphoz képest az infláció nem változott, míg a maginfláció 0,1 százalékponttal mérséklődött - állapította meg az MNB.
Az iparcikkek éves inflációs rátája mérséklődött májushoz képest, ám az elmúlt másfél év átlagánál továbbra is magasabb - közölte elemzésében a jegybank. Mind a tartós, mind a nem-tartós iparcikkek árszintje szinte változatlan maradt. Az iparcikkek árazását a mérsékelt importárak árleszorító hatása, illetve a folyamatosan élénkülő belföldi kereslet kettős hatása alakítja.
Közölték, a piaci szolgáltatásoknál a korábbi éveknek megfelelő havi áremelkedés volt júniusban is, de összességében az árak visszafogott dinamikát mutattak.
A feldolgozott élelmiszerek szezonálisan igazított árai lényegében nem változtak, míg a fel nem dolgozott élelmiszerek szezonálisan igazított árszintje kis mértékben csökkent, amihez a szezonális termékek - friss zöldség és friss hazai és déli gyümölcs - árváltozása járult hozzá leginkább - állapította meg az MNB.