Gazdaság

Csökkenő törlesztőrészletek

Évi 170 milliárd forinttal több pénz marad a devizahitelesek zsebében az újraszámolt hitelek révén

Hatalmas változásokat hoz a devizahitelesek életébe a következő néhány hónap – mondta Palkó István, a Portfolio.hu vezető elemzője. Az internetes portál becslései egy átlagos devizahiteles tőketartozása 19 százalékkal, a törlesztőrészletei pedig 27 százalékkal csökkenhetnek, ha a bankok nem tudják bizonyítani szerződéseik tisztességességét, és az MNB képlete alapján számolják újra a hiteleket.

Palkó István
Palkó István (Fotó: MH)

A Portfolio.hu kiszámolta, hogy mennyit spórolhat egy átlagos devizahiteles akkor, ha a bankok nem tudják bizonyítani, hogy a feltételeik tisztességesek voltak, és az MNB által ajánlott számítási módszertant is elfogadják. Ez egyébként a hitelek teljes újraszámítását követeli meg, ami miatt tiltakoztak is a bankok. Palkó István, a Portfolio.hu vezető elemzője lapunknak azt mondta: kalkulációik alapján a tőketartozások átlagosan 19 százalékkal, a törlesztőrészletek pedig 27 százalékkal csökkenhetnek. Utóbbi azt jelenti, hogy a júniusi átlagárfolyamhoz képest mintha 183 forinton kellene törleszteni a jövőben a svájci frankban denominált hitelt.

Ez az összes a devizahitelek vonatkozásában azt jelenti, hogy csak a törlesztőrészletek csökkenésének köszönhetően összesen évi 170 mil­liárd forinttal több pénz marad a devizahitelesek zsebében. A Portfolio.hu úgy becsüli, hogy jelenleg évi 622 mil­liárd forintot törlesztenek az adósok, míg az átszámítás után ez 454 mil­liárdra csökken. A közgazdász hozzátette: a teljes tőketartozás most 4146 milliárd forint, amely 3346 milliárdra mérséklődhet az „elszámolás” után. Mindezek fényében akkor is látványos könnyítést kapnak a devizahitelesek, ha „csak” piaci árfolyamon forintosítják később a devizahitelüket – emelte ki a szakember, megjegyezvén, számításaikat három, viszonylag nagy valószínűségű feltételezésre alapozták. A bankok nem tudják majd bizonyítani a bíróságon az egyoldalú kamatemelések tisztességességét, vagyis újra kell számolni ezeket is (a perek novemberben végződhetnek), valamint az MNB árfolyamrésre vonatkozó képletének megfelelően működik majd az egyoldalú kamatemelések újraszámolásának képlete is (a pontos elszámolásról az ősszel várható törvény). Végezetül pedig az MNB legfeljebb kilencszázmilliárd forintos becsléséből nyolcszázmilliárd forint vonatkozik a még hatályos devizahitelekre, ennyi jár nekik vissza.