Gazdaság

Csökkennek a közterhek 2016-tól

A háziorvosok és a családok adóterhei enyhülhetnek jövőre, a kisvállalkozások és a közműcégek kényelmesebben fizethetnek

Mérséklődik vagy nem változik az egyes adónemek mértéke 2016-ban a parlamentnek benyújtott adócsomag alapján – közölte Tállai András, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára, amikor ismertette a módosító javaslatok főbb pontjait.

Tállai András 20150515
Tállai András: A kiszámíthatóság és a hitelesség jegyében terveztük a 2016-os adócsomagot (Fotó: Csudai Sándor)

A jövő évi költségvetést megalapozó adócsomagot nyújtott be tegnap a Nemzetgazdasági Minisztérium az Országgyűlésnek – jelentette be Tállai András, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára, és hozzátette, a módosítások nem tartalmaznak adóemelést vagy új közterhet, azok mértéke csökken vagy változatlan marad.

Az adócsomag egyik legfontosabb pontja nagyjából hatezer–háromszáz háziorvost érint, és felhatalmazná az önkormányzatokat arra, hogy rendeletben szüntethessék meg a háziorvosok iparűzési adóját – ez összesen másfél milliárd forintot jelent, orvosonként évente kétszázezret.

A társasági adózásban bevezetnék a növekedési adóhitelt a kisebb vállalkozások támogatása érdekében – ismertette az államtitkár. Amennyiben egy társaság adózás előtti eredménye egyik évről a másikra ötszörösére nő, két évvel elcsúsztathatná a társasági adó befizetését.

A közműtársaságoknak új közművezeték építése esetén csak az üzembe helyezést követő hatodik évtől kell utána adót fizetniük, az internetszolgáltatók ezt a kedvezményt a régi vezetékek cseréjére is igénybe vehetik.

Csökkenhet a bankadó is, a mér­leg­főösszeg jelenlegi 0,53 százalékáról 0,31 százalékára – folytatta Tállai, a lépés nyomán mintegy hatvanmilliárd forint maradhat a bankoknál, amelyektől a kormány a fogyasztói hitelterhek csökkentését várja. Az államtitkár megerősítette, a kormány célja a személyi jövedelemadó 16-ról 15 százalékra való mérséklése, amely négymillió dolgozót érint, akiknek összesen százhúszmilliárd forint megtakarítást jelentene az intézkedés. A jelenleg hatályos, a kétgyermekes családokat érintő adókedvezmények jövőre megduplázódnának, 2019-re pedig elérik a havi negyvenezer forintos megtakarítást – ismertett e Tállai.

Az alapvető élelmiszerek áfájának csökkentése kezdődhet el azzal, ha a parlament elfogadja a sertés tőkehús áfájának 27 százalékról öt százalékra való leszállítását – folytatta Tállai, hozzátéve: a kormánynak alapvető elvárása, hogy ez érezhető legyen a sertéshús fogyasztói árán is, tehát a kedvezmény ne tűnjön el a kereskedőknél, feldolgozóknál. A kormány úgy számolt, hogy huszonötmilliárd forint maradhat így a vásárlók zsebében. A következő lépés a baromfihús áfájának csökkentése lehet. Az államtitkár elmondta, a reklámadó nem szerepel a csomagban, azt máskor terjesztik be.


Kedvezők az elmúlt évek eredményei

Az elmúlt évek egyik legnagyobb eredménye, hogy Magyarország ellen az Európai Unió megszüntette a túlzottdeficit-eljárást – mondta tegnap Tállai András a Világgazdaság című napilap konferenciáján. Hozzátette, hogy az államháztartási deficit leszorításához kellett az egykulcsos adó és a közteherviselés kiszélesítése, illetve az ágazati különadók, így a bankadó bevezetése is. Tállai András megemlítette, hogy az államadósság a 2010-es nyolcvan százalék feletti szintről 2014 végére 76,9 százalékra csökkent, és ez a tendencia folytatódik. Az államtitkár kedvezőnek nevezte, hogy ma már 2400 milliárd forint összegű állampapír van a lakosság birtokában, és a mérték egyre növekszik. Tállai András kiemelte, hogy a foglalkoztatási fordulatot segítette a munkát terhelő adók csökkentése, a munkahelyvédelmi akcióterv és a közfoglalkoztatás. Utóbbira hetvenmilliárd forinttal többet fordít a kormány, így negyvenezer fővel, 250 ezerre emelkedik a közfoglalkoztatottak létszáma.


Pártreakciók
„Ez a minimum” az alapellátás segítéséhez

A Hírközlési Érdekegyeztető Tanács üdvözölte a közműadó-kedvezményt előirányzó javaslatot. A beruházásélénkítő lépés szerintük segíti a széles sávú fejlesztéseket, így hasznára válik az iparágnak, a fogyasztóknak és az államnak is.

Szita Károly, Kaposvár polgármestere bejelentette, hogy önkormányzata elengedné az iparűzési adót a háziorvosoknak, és abban bízik, hogy így jár el a többi város is, mert „ez a minimum” az alapellátás segítéséhez.

Az MSZP közleménye szerint a személyi jövedelemadó (szja) csökkentésével jövőre is csak a gazdagok járnak jobban, a családi adókedvezményeket a legtöbb háztartásban igénybe sem tudják venni, de a kisvállalkozók terhei sem csökkennek.

Az LMP társelnöke, Schiffer András azt mondta, az szja egyszázalékos csökkentése valójában azt jelenti, hogy „az államtitkárok tízezer forinttal visznek haza többet, az ápolónők pedig csak ezer forinttal”.