Gazdaság
Csak itthon árusítanak kínai mézkeveréket a nagyobb üzletláncok
A tizenkilenc vizsgált minta mindegyike hamis
Takács Ferenc kaposvári méhész, a korábbi brüsszeli demonstráció egyik szervezője a vizsgálati eredményekkel kapcsolatban lapunkkal azt közölte, hogy a vizsgált EU és nem EU megjelöléssel forgalmazott termékek száz százaléka tartalmazott kínai mézet. A tizenkilencből tizenhét minta magas élesztőgomba tartalmú volt, tehát az előállítás során erjedés lépett fel. Tizenöt mintát a brémai laboratórium ipari méznek minősített. „Jó mézet” nem találtak.
Takács Ferenc kiemelte: a multinacionális élelmiszerláncok tudják, hogy a kínai méz rossz, mert sok nyugat-európai országban tiltják a beszállítóiknak. Az Aldi például Németországban nem engedi be az üzleteibe a kínai mézet, magyarországi forgalmazásra ellenben a tapasztalataink szerint jelenleg kizárólag kínai mézkeveréket szerez be.
Korábban írtuk: Budapesten és Brüsszelben is tüntettek méhészek még november elején, mivel laboratóriumi vizsgálatokkal bizonyították, hogy az Európai Unióba érkező kínai import méz szinte teljes egészében hamis, vagy silány minőségű. A hivatalos statisztikák szerint Kína annyi mézet termel, amit természeti adottságai nem tesznek lehetővé, ennél fogva nem lehet természetes méz. Emiatt már nagyon sok ország, közöttük az Egyesült Államok megtiltotta, hogy ez a termék a piacaira bejusson. A méhészek ezért a jövőben arra kérik a kormányt, hogy kezdeményezze az Európai Unió megfelelő szerveinél tudományos vizsgálatot arra vonatkozóan, hogy természetes-e a kínai méz.