Gazdaság
Cél a rubel stabilizálása
Rendkívüli intézkedések az orosz jegybanktól
Az orosz jegybank tegnap közölte, hogy számos lépést tesz a pénzügyi stabilitás eléréséért a rubelgyengülés által sokkolt hazai piacokon. Ideiglenes moratóriumot hirdettek a bankoknak, így nem kell céltartalékot képezniük a hitelveszteségekre. Ezzel egyidejűleg az értékpapír-portfóliójuk átértékelésére is ideiglenes moratóriumot vezetnek be. Az orosz jegybank éppen a kormánnyal együtt készíti elő azt az intézkedéscsomagot, amelynek értelmében, ha szükséges, pótlólagos tőkét biztosítanak az orosz bankoknak és pénzügyi vállalkozásoknak. A bejelentés hatására egészen 60,6 szintig erősödött a rubel az amerikai dollárral szemben. Dmitrij Medvegyev kormányfő az exportra is termelő nagy orosz energetikai és nehézipari cégek vezetői és a jegybank elnöke részvételével tartott tanácsozáson közölte, hogy a kormány lépéseit a piaci mechanizmusra kell alapozni. Az értekezleten, amely a kormányfő vezette, keddi rendkívüli megbeszélés után már a második, többek között Alekszej Miller, a Gazprom vezérigazgatója és Igor Szecsin, a Rosznyefty igazgatótanácsának elnöke is részt vett. Az orosz miniszterelnök kijelentette, a valutapiacon a lehető legrövidebb időn belül rendet kell teremteni, mert a rubel árfolyama meghaladta a gazdaság számára megfelelő mértéket.
Ide tartozik, hogy újabb határozott forintgyengülési hullám bontakozott ki a borongós nemzetközi befektetői hangulatban. Az euróval szemben új hároméves, a svájci frankkal szemben csaknem 2,5 éves mélypontra bukott a forint, míg a dollárral szemben új 12 éves (!) mélypont alakult ki 253-as árfolyamjegyzés mellett. Egy euróért tegnap 315 forintot kértek a devizapiacon.
Termelésáthelyezés hazánkba
Az orosz–ukrán krízis és az ukrán gazdasági válság negatív hatását rendkívüli mértékben megérzik déli szomszédunk vállalatai. Ukrajna egyik legnagyobb ipari vállalata, az Industrial Union of Donbass (ISD) tegnapi közleményében jelentette be: teljesen leállt alcsevszki gyára, ezért úgy döntött, hogy a bugatermelését Lengyelországba és Magyarországra helyezi át. Ez pedig lényegesen érinti a dunaújvárosi vasműt is, amelynek tulajdonosa az ISD.