Gazdaság

Brüsszeli egyeztetés az uniós agrárpénzek elosztásáról

Fazekas Sándor: Termelésre legyen támogatás

A Közös Agrárpolitika (KAP) forrá­sait ténylegesen a gazdáknak kell megkapniuk a jövőben is, az uniós támogatásoknak a termelést kell szolgál­niuk – nyilatkozta a Magyar Hírlapnak Fazekas Sándor.

fazekas-sandor
Fazekas Sándor (Fotó: MH)

Vannak olyan elképzelések, hogy a jelenlegi uniós agrártámogatások egy részét más célokra kellene fordítani – mondta lapunknak Fazekas Sándor tegnap este, az EU agrárminiszterek brüsszeli ülését követően. A földművelésügyi miniszter megjegyezte: felvetődött, hogy a migrációval kapcsolatos költségekre, környezetvédelemre, kutatás-fejlesztésre csoportosítanának át a KAP-forrásokból. Fazekas Sándor hangsúlyozta: a magyar álláspont az, hogy a 2020 utáni időszakban is ténylegesen a gazdáknak kell megkapniuk az uniós támogatásokat, a forrásoknak a termelést kell szolgálniuk. A visegrádi országok mellett ezt az álláspontot osztja Románia, Bulgária és Szlovénia is. A déli és a balti államok is így vélekednek. Ugyanakkor a skandináv országok, valamint Németország és főként Hollandia úgy látja: döntsön a piaci verseny. Felhívta a figyelmet: a jelenlegi agrártámogatási rendszer fenntartása azért is fontos, mert ha nem lenne támogatás, akkor magasabbak lennének az élelmiszerárak. A viták ellenére optimista, bízik abban, hogy számunkra is kedvező megállapodás születik majd.

Kitért arra is: bizonyos világcégek is ácsingóznak az uniós agrárpénzekre, például GMO-s termékek fejlesztése címén, avagy olyan jellegű kísérletekre hivatkozva, mint a hajón lévő tehenészet. Fazekas Sándor kiemelte: Magyarország és általában az EU-13, vagyis az újabban csatlakozó országok eddig alig kaptak támogatást agrárjellegű kutatás-fejlesztési programokra. A magyar fejlesztésű BIOEAST programot döntően uniós támogatásból valósítanánk meg. A cél egy biomassza-alapú gazdaságon belüli tudásalapú mezőgazdaság, akvakultúra és erdészet fenntartható fejlődésének elősegítése a közép- és kelet-európai ré­giók­ban. A program 2020 előtt indulna, a magyar kezdeményezést támogatják a visegrádi országok, továbbá Románia, Bulgária és Szlovénia is.