Biztonságban a magyar ingatlanok
Már 861 ezermilliárd forintos pénz- és tőkepiaci veszteség írható a Brexit számlájára – kevesebb brit turista látogathat hazánkba
A britek Európai Unióból való kilépése jelentős értékvesztést okozott a nemzetközi tőke- és pénzpiacokon. A Financial Times szerint már 861 ezermilliárd forintos veszteség írható a Brexit számlájára. Az viszont látszik, hogy a magyar lakosság legfontosabb vagyontárgyait, a lakóingatlanokat közvetlenül nem érinti a sokk – közölte az Ingatlan.com. Ebből a szempontból fontos, hogy Magyarországon rendkívül magas – a 2011-es népszámlálási adatok szerint több mint kilencvenszázalékos – a saját tulajdonú ingatlanok aránya. Az elemzők a magyar lakosság tulajdonában lévő lakóingatlanok piaci értékét jelenleg hozzávetőleg ötvenötezermilliárd forintra becsülik, amelyben komoly kárt okozhat egy kisebb visszaesés is.
„A brit kilépés közvetlenül akkor okozhatna problémákat a magyar ingatlanpiacon, ha a lakosság lakáscélú hiteleit brit bankok finanszíroznák vagy a hitelfelvevők angol fontban adósodtak volna el. A lakáspiaci keresletet csökkentené az is, ha a vásárlók számottevő része a szigetországból érkezne. A kínálati oldal stabilitására pedig a brit lakásberuházások, illetve Egyesült Királyságból finanszírozott építkezések jelentenének veszélyt. Szerencsére azonban egyik jelenség sem érzékelhető a magyar ingatlanpia-con” – olvasható az ingatlan.com közleményben.
A cég szerint tehát a lakosság ingatlanvagyonában és az ingatlanpiacon ugyan komolyabb változást nem hoz a Brexit, de a részpiacokon lehet hatása. Az angol font gyengülése negatív hatással lehet a hazai turizmusra, hiszen az elmúlt években egyre növekvő mértékben a külföldi vendégéjszakák öt-hét százalékát tették ki az Egyesült Királyságból érkezők.
A brit turisták számának visszaesése a lakáshotelek értékét közvetetten csökkentheti. Hasonló közvetett veszélyt jelenthetne a lakáspiac vonzerejére, ha a különböző országok jegybankjai kamatemelési ciklusba kezdenének. Ekkor ugyanis a befektetők az ingatlanvásárlás helyett olyan befektetési formákat is kereshetnének a pénzpiacokon, amelyeket könnyebben és hamarabb tudnak pénzzé tenni.
Óvatosan a londoni vásárlásokkal
Ideiglenesen felfüggesztette a szingapúri United Overseas Bank (UOB) a londoni ingatlanok vásárlásához kínált hiteleit – írta az MTI. Ezt azzal indokolták, hogy a Brexittel kapcsolatos bizonytalanságok miatt gondoskodniuk kell arról, hogy ügyfeleik óvatosak legyenek londoni ingatlanberuházásaikkal. Egy sor ázsiai bank is közölte, hogy figyelmeztették ügyfeleiket a Brexit miatti kockázatokra, de továbbra is nyújtanak hitelt londoni ingatlanvásárlásokhoz. Szingapúr másik két nagy hitelintézete, a DBS és az Oversea-Chinese bankcsoport jelezte, hogy továbbra is elérhetők londoni jelzáloghiteleik. A szakértők azt tanácsolják, mielőtt Londonban vesznek ingatlant, alaposan tájékozódjanak az ügyfelek. Szintén a szankciókkal kapcsolatos, hogy kamatcsökkentés és újabb mennyiségi enyhítési ciklus lehetőségére tett egyenes utalást a Bank of England - a brit jegybank - kormányzója. Ennek ismét a Brexit az oka, a bank 2009 óta 0,50 százalékos történelmi mélyponton tartja alapkamatát.
Nincs kompromisszum az uniós pénzeknél
Mind a négy uniós alapvető szabadságjogot, beleértve a London számára különösen fontosat – a szolgáltatások szabad áramlását – egyszerre kell elfogadniuk a briteknek, és cserébe hozzáférhetnek a számukra nagyon fontos EU-s közös piachoz – olvasható a Portfolió véleményében. Ez kifejezetten hatékony lenne a szigetország számára, ellenkező esetben nem lenne egyszerű a piacokhoz való hozzájutás.