Gazdaság

Bizonytalan jövő: megérzik a cégek a Brexit-hatást

Kevesebb felvásárlás – sok ezer magyar és külföldi, brit érdekeltségű vállalat profitja csökkenhet

Több ezer hazai vállalat tulajdonosi hátterében találhatók brit érdekeltségű cégek vagy magánszemélyek – őket az átlagnál is jobban érinti Nagy-Britannia kilépése az Európai Unióból. A Brexit a világcégeket is „beránthatja”, már most kevesebb a felvásárlások száma. A japán Suzuki profitja nyolc százalékkal csökkenhet.

Suzuki 20160630
A Suzuki már most is több százmillió dollár veszteséggel számol (Fotó: MH)

Magyarország uniós belépése óta folyamatosan növekszik azon cégek száma, amelyek közvetlen tulajdonosai Nagy-Britanniához köthetők. Ez a növekedés annak ellenére nem állt meg, hogy a hazai cégek száma csökkenő tendenciát mutat az elmúlt három évben. A közvetlen tulajdonosi kapcsolaton túl ott vannak még azon cégek, amelyek közvetett tulajdonosi láncon keresztül kapcsolhatók a szigetországhoz. Így vizsgálva a tulajdonosi hátteret, már 2964, Magyarországon bejegyzett, brit érdekeltségű cégről beszélhetünk. E közel háromezer cég teljesítménye már nemzetgazdasági szinten is kimutatható, hiszen több mint 73 ezer alkalmazottnak adnak munkát, éves árbevételük pedig megközelíti a nyolcezermilliárd forintot. A britek emellett a legnagyobb hazai cégek jelentős részében ott vannak kisebb-nagyobb tulajdonosi részesedéssel. Ezen cégek kötődése Nagy-Britanniához rendkívül eltérő lehet. A brit háttér nem jelent feltétlen export-import kapcsolatot, és a tulajdonosi befolyás mértéke is változó, ennek ellenére valószínűsíthető, hogy a brit érdekeltségű cégeknél többen mérlegelik a Brexit lehetséges következményeit.

Arról sem szabad elfeledkezni, hogy tulajdonosi szerkezettől függetlenül minden céget érinthet valamilyen szinten a Brexit, amely Nagy-Britanniába exportál vagy onnan importál, de azokat is, akiknek ilyen cégekkel vannak üzleti kapcsolataik. Tehát a hazai cégbázis jelentős részére lehet kisebb-nagyobb hatással a britek kilépése, a hatás mértéke és minősége még kérdés, de már maga a bizonytalanság is jelentős veszteségforrás lehet.

Ami a nemzetközi vállalati helyzetet illeti, a Brexit miatti céges lavina nem áll meg: a britek kilépése miatti devizapiaci turbulenciák jelentős hatással lesznek a Suzuki eredményére – jelezte közleményben a japán autógyártó, ezeket a negatív hatásokat a vállalatnál végrehajtott költségcsökkentések sem tudják kompenzálni. A Suzuki egyébként már most is 62 milliárd jen, vagyis közel 606 millió dollárnak megfelelő negatív devizahatással számol, főként emiatt csökkenhet 7,8 százalékkal a japán autógyártó operatív profitja az idén.

Az összes autóipari vállalatot nézve a Brexit hatása miatt 2018-ig 2,8 millióval kevesebb autót adhatnak el világszerte. Sőt, a vállalatfelvásárlások száma is csökkenhet, az első negyedévben ötszáz tranzakció volt, szemben az egy évvel korábbi, hasonló időszakban megfigyelt nyolcszáz ügylettel. A második negyedévben pedig a tranzakciószám a háromszázat sem éri már el – közölte a The M&A Advisor tanácsadócég. A felmérés válaszadói-nak hatvan százaléka úgy véli, a britek kilépésével a szigetország vállalatai kevésbé lesznek vonzóak.


Elismerő szavak Orbánról, Szijjártóról

Nincs mitől tartaniuk a szigetországban dolgozó magyaroknak a Brexittel kapcsolatban – mondta a Kossuth rádióban Nagy-Britannia magyarországi nagykövete. Iain Lindsay kiemelte, hogy a több tízezer embert foglalkoztató magyarországi brit vállalkozások is folytatják tevékenységüket. Bár Magyarország és Nagy-Britannia erős kapcsolata megváltozik a Brexittel, alapvető lényege azonban nem – mondta, megjegyezve: továbbra is szükség lesz mind a politikai, mind a gazdasági együttműködésre. Iain Lindsay arról is beszélt, hogy örült a szimpátiának, amelyet a magyar kormánytól kapott a Brexitről szóló népszavazás után. „Magyarország jó piac, jó regionális bázis, sőt, remek európai bázis.” A nagykövet ezt már a Mandiner.hu-nak adott interjúban hangsúlyozta azzal kapcsolatban, hogy kivonulhat-e például a brit Tesco hazánkból. Hozzátette: nem lesz ilyen, a brit befektetőknek megéri itt lenni ahogy eddig, úgy ezentúl is. „Magyarország fontos partner ma is, és az marad a jövőben is. A legnagyobb elismerés hangján szólhatok Orbán Viktorról, Szijjártó Péterről. Nyilvános megszólalásaikban megértést és tiszteletet mutattak a brit döntésről” – közölte Iain Lindsay.