Gazdaság
Bizalommal tekint Európára a Gazprom
A Gazprom elnökével tárgyalt Orbán Viktor
A találkozóra annak kapcsán került sor, hogy Budapesten ünnepséget rendeztek az orosz-magyar gázszerződés 20 éves évfordulója alkalmából.
A magyar miniszterelnökkel folytatott tárgyaláson - amelyen részt vett Seszták Miklós nemzeti fejlesztési miniszter és Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter is - szóba került Magyarország ellátásbiztonsága, a megfizethető földgázellátás fenntartása, amelynek biztosítása szempontjából kiemelkedően fontosak a hosszú távú szerződések.
Viktor Zubkov és Orbán Viktor az együttműködés fejlesztését és folytatását tűzték ki célul - közölte a Miniszterelnöki Sajtóirodát vezető helyettes államtitkár.
Elmondta, hogy miközben Európában a gázfelhasználás 2015-ben 5,6 százalékkal nőtt az előző évihez képest, az idei első három negyedévben pedig négy százalékkal, a Gazprom európai gázexportja az idén már 12 százalékkal rekordszintre emelkedett. A számítások szerint Európában a következő évtizedben gázellátási deficit fog kialakulni és a Gazprom készen áll fedezni a hiányt.
A vállalat vezérigazgatója bizonyos szempontból érthetőnek tartja, hogy Európa az orosz gáztól való "függőségének" enyhítése érdekében energiaellátási forrásainak diverzifikálására törekszik, rámutatott azonban, hogy valójában a világ egyetlen régiója sem rendelkezik olyan diverzifikált forrásokkal, mint Európa. Mindemellett a technológia jelenlegi állása szerint lehetséges gázt beszerezni a világ legtávolabbi szegleteiből is, ez azonban nem feltétlenül gazdaságos, és főleg nem biztonságos. A tapasztalatok azonban azt mutatják, hogy a fogyasztók inkább az orosz gázt kedvelik.
Elmondása szerint a Gazprom már tartott aukciókat és értékesített gázt a spot piacon is, és rendszeresen magasabb árakat ért el a szerződéses áraknál. A cég rendszeres aukciókat tervez a jövőben. A vezérigazgató ugyanakkor hangsúlyozta a szerződéses konstrukció előnyeit, ami kiszámítható árat és garantált szállításokat ígér hosszú távra előre. Egyértelmű gazdasági előnyt jelent az Észak Áramlat második vezetékének a megépítése, ami a legrövidebb úton juttatja el az oroszországi gázt az európai piacra anélkül, hogy ehhez tranzit országot kellene igénybe venni. Az Ukrajnán keresztül húzódó vezetékhez képest például az Északi Áramlat másfélszer rövidebb útvonalat jelent - jegyezte meg.
Kiemelte továbbá, hogy a közép- és dél-európai régió gázellátásának biztosításában az Északi Áramlat is nagy segítség lehet, de az igazi megoldást a Török Áramlat megépítése jelenti. A vezetékpár együttes kapacitása évi 32 milliárd köbméter lesz.