Gazdaság
Bevásárolta magát az állam és az EBRD az Erste Bankba
Egyértelműen kifejezte hosszú távú elkötelezettségét Magyarország iránt az osztrák hitelintézet, és növeli itteni aktivitását
(Fotó: Varga Imre)
Tavaly februárban az EBRD-vel abban állapodott meg a magyar kormány, hogy a korábbiaknál szorosabban együttműködnek a magyar gazdaság szempontjából fontos pénzügyi kérdésekben. Már akkor bejelentették a felek, hogy mindketten 15-15 százalékos részesedést vásárolnak az Erste Bankban. Piaci szereplők vélekedése alapján ez éles fordulatot hozott a magyar állam és a bankszektor közötti, korábbi „zord” viszonyban. Tudniillik a kormány azt is vállalta, hogy jelentősen mérsékli a bankrendszer terheit, hogy a hitelezési aktivitás bővüljön. A kabinet több lépcsőben csökkentette a bankadót, együttesen hozzávetőleg nyolcvanmilliárd forinttal.
Tegnap pedig szimbolikusan is megerősítést nyert a múlt évben bejelentett tranzakció, miután a kormány és az EBRD képviselői aláírták az Erste Bank Hungary 15-15 százalékos részesedésének megvásárlásáról szóló szerződést. Varga Mihály az aláírás után közölte: a magyar állam nevében a Corvinus Zrt. vásárolja meg az Erste Bank Hungary Zrt. 15 százalékos kisebbségi tulajdonrészét, és ezért a részesedésért 38,9 milliárd forintot fizet. A nemzetgazdasági miniszter közölte: az árat külső szakértőkkel, piaci értékeléssel alakították ki. Varga Mihály arra is rámutatott: az EBRD az elmúlt időszakban mindent megtett, hogy növelje szerepét a magyar gazdasági és pénzügyi rendszer fejélesztésében, az Erste pedig eddigi, Magyarország melletti hosszú távú elkötelezettségének megfelelő üzleti tevékenységet folytatott. Az Erste már korábban is egyértelműen kifejezte hosszú távú elkötelezettségét Magyarország iránt, és azt a szándékát, hogy a hitelezési aktivitását jelentősen növeli. Természetesen a bankot továbbra is az Erste irányítja, a magyar kormány egy-egy tagot delegál a bank igazgatóságába és a felügyelőbizottságba. Emellett a szerződés megfelelő biztosítékokat is tartalmaz, amely azt jelenti, hogy a magyar állam megfelelő szavatossági és kártérítési rendszerben jut a banki részesedéshez. Eközben a kormány a tranzakcióról az Európai Bizottságot tájékoztatta, lefolytatták az előzetes versenyjogi egyeztetéseket, és ezek eredményeként aláírhatták a szerződéseket.
Philip Bennett, az EBRD alelnöke azt hangsúlyozta: az EBRD a befektetéssel olyan, magánkézben lévő bankot támogat és erősít meg, amely sikerrel küzdötte le a pénzügyi világválság hatásait és elkötelezett a régió iránt. Friedrich Rödler, az Erste Bank Csoport felügyelőbizottságának elnöke aláhúzta: azt szeretnék, hogy a magyar kormány és az Erste között tartós és stabil kapcsolat legyen.
Miután az adásvételt az Erste Group részéről a szóban forgó összeg duplájára rúgó tőkeemelés előzte meg, így az ár, ha „belehúz” Magyarországon a ma még nullszaldósnak tekinthető Erste Bank, nem irreálisan magas – derült ki a Portfolio.hu internetes szakportál elemzéséből.
„Amint az MKB vagy a Budapest Bank esetében, úgy a mostani bankvásárlás esetében sem hozható fel semmilyen értelmezhető szakmai érv. Sem a magyar bankrendszer egésze, sem az Erste Magyarország nincs olyan kritikus helyzetben, amely a rendkívüli állami szerepvállalást indokolhatná” – közölte az aláírást követően a Magyar Liberális Párt.