Gazdaság
Bérnövekedésről publikálnak adatot
Hétindító. Kétséges, hogy az idén emel-e alaprátát az amerikai jegybank

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) ma a mezőgazdasági termelői árak júniusi alakulásáról közöl statisztikát. Májusban 2,4 százalékkal nőttek a mezőgazdasági termelői árak az előző év azonos hónapjához képest. Pénteken publikálja a KSH a júniusra vonatkozó bruttó bér- és foglalkoztatási adatokat. A versenyszektorban a bruttó bérnövekedés üteme kilépett az előző éveket jellemző 4-4,5 százalék körüli sávból, és az év első felében az 5,5-6 százalékos sávba tolódott – jelezte lapunknak az OTP elemzője, Eppich Győző. Szerinte a magyar gazdaság növekedésében jelenleg az egyik legfontosabb motor a lakossági fogyasztás élénkülése, így annak tartósságáról és erejéről szolgáltathat információt a bérnövekedés mértéke.
Az Egyesült Államokban kedden publikálják a legfrissebb inflációs és maginflációs, vagyis az élelmiszerektől s az energiaáraktól szűrt mutatókat. A piac havi alapon zéró inflációt vár július esetében, ami lassulást jelent a júniusban mért 0,2 százalékos inflációhoz képest. Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője a Magyar Hírlapnak elmondta: a lassulást egyértelműen a nyersanyagárak jelentős mérséklődése okozza. A havi maginflációs mutató változatlanul 0,2 százalékon maradhat hó/hó alapon, míg az éves maginfláció továbbra is két százalék felett alakulhat. Az inflációs adatok különös fontossággal bírnak a Fed várható kamatpolitikáját illetően. Az elmúlt hetekben kedvező adatok láttak ugyanis napvilágot az amerikai gazdaságról, és a vártnál erősebb infláció jelentősen növelné egy idei kamatemelés lehetőségét. Ez pedig érdemben befolyásolhatja a dollár euróval szembeni erejét, hiszen a jó adatok okozta kamatemelési várakozás erősítheti a dollárt. Ezzel párhuzamosan viszont a regionális devizapiacra is hatást gyakorolhat, megfordítva az elmúlt időszakban tapasztalt erősödést. Vagyis a jó amerikai adatok némiképp gyengíthetik is a forintot, ami az elmúlt napokban odaragadt a 310-es szinthez az euróval szemben. Pontosan ezen okok miatt érdemes nyomon követni a keddi ipari adatokat is, amelyek az ING várakozása alapján inkább lassulásról árulkodnak majd. Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed szerdán nyilvánosságra hozza a július végi ülésének jegyzőkönyvét, amelyből esetleg következtetni lehet a monetáris politika irányultságára. Virovácz hozzáfűzte: mind az infláció, mind az ipar esetében gyengülést vár, így továbbra sem tartja jelenleg reálisnak az idei kamatemelést. Már csak azért sem, mert a következő ülés szeptemberben lesz, utána pedig novemberben, ami már akár túl közel lehet az amerikai elnökválasztáshoz, ami eleve gazdasági bizonytalanságot szokott hordozni. Ilyen politikai kockázatok mellett pedig legfeljebb egy decemberi kamatemelés jöhetne szóba, de az elemző szerint ahhoz hangsúlyosan kedvezőbb adatokra lenne szükség.
Módos Dániel, az OTP elemzője úgy véli: bár az első félévben az Egyesült Államokban a gazdasági növekedés elmaradt a várakozásoktól, a júniusi és júliusi munkaerőpiaci adatok meglepően erősek lettek, és júliusban a bérdinamika is a vártnál kissé nagyobb mértékben emelkedett. A július havi infláció az energiaárak miatt lassulhat a korábbi hónapokhoz képest, de a szűkülő munkaerőpiac és a lassan emelkedő bérnyomás miatt elképzelhető pozitív meglepetés az adatban.
Inflációs adatok nemcsak az Egyesült Államokban jelennek meg, hanem az eurózónában is, az ING ott sem vár érdemi elmozdulást, azaz továbbra is maradhat a nyomott inflációs környezet, havi alapon zsugorodó inflációval és éves alapon 0,2 százalékos mutatóval.
A régióban inkább reálgazdasági mutatók látnak napvilágot a héten, ezek közül is kiemelkedik Lengyelország, ahol inflációs kiskereskedelmi, ipari és munkaerőpiaci adatokat is publikálnak. Virovácz megjegyezte: a lengyel gazdaság az első negyedévben mutatott igen gyenge teljesítmény után csaknem egy százalékkal bővült a második negyedévben, de július tekintetében újfent lassulásra lehet számítani, ám ez elsősorban a naptárhatásnak és átmeneti leállásoknak tudható be.