Gazdaság

Az utóbbi tíz évben nem készült ennyire rövid adótörvény

A kormány beruházásösztönzési hatásokat vár

A kiszámíthatóságot, biztonságot és hitelességet nyújtó kormányzás bizonyítéka a héten a parlamentnek benyújtott adótörvény-javaslat – mondta Tállai András, a Nemzetgazdasági Minisztérium parlamenti államtitkára az M1 aktuális csatornán tegnap.

Hozzátette, hogy ez az elmúlt tíz év legrövidebb adócsomagja, amelynek oka az, hogy nem kell bonyolult változtatásokat elfogadni, nem kell uniós szabályokat vagy irányelveket átvezetni. A javaslat az államtitkár szerint mindössze arról szól, hogy támogassa a költségvetést és a kormányzati prioritásokat. Ezek között van a személyi jövedelemadó (szja) és az alapvető élelmiszerek áfájának csökkentése is.

A társasági adóban megjelenő halasztott fizetési formától, a növekedési adóhiteltől, valamint az újonnan épített közművezetékekre vonatkozó adófizetési kedvezménytől a kormány beruházásösztönzési hatásokat vár – közölte Tállai András. Az új elemek közül az államtitkár kiemelte azokat, amelyeket a Magyar Hírlap is ismertetett tegnap. A bankok hitelezési aktivitásának növelése érdekében csökken a bankadó. A kormány azt várja a lépéstől, hogy a pénzintézetek a megtakarított forrásokból kedvezőbb hiteleket nyújtsanak.

Tállai szólt a személyi jövedelem-adó egyszázalékos csökkentéséről tizenöt százalékra, illetve a kétgyermekes családok négy éven át tartó adókedvezményének növeléséről. Ez jövőre gyermekenként 12 500 forint lesz, 2019–ben húszezer.

A reklámadó kikerült a törvénycsomagból, mert az Európai Unió több ponton vitatja még az új tervezetet is, az egyeztetések zajlanak – tájékoztatott az államtitkár és hozzátette, hogy a különálló törvénycsomagot majd akkor nyújtja be a minisztérium, amikor már nem lesz utólag vitára okot adó része.


Kifehéredhet a mezőgazdaság egy fontos területe

5 perces interjú: Vámosi-Nagy Szabolcs adószakértő
Vamosi-Nagy-Szabolcs
– Miért jó az, ha rövid egy adó-csomag?


– A szolid, mértéktartó tervezet jó dolog, egyfelől az elmúlt tíz-tizenöt év kritikája, másfelől a mostani kormányzás dicsérete. Hozzátenném viszont, hogy az évből hátravan még hét hónap, ami lehetőséget ad számos módosító javaslat benyújtására. Igaz, hogy ebben a csomagban nem szerepel új adónem, de 2010 óta már született huszonegy ilyen.

– Valóban érzékelhető lesz majd a fogyasztói árban a sertéshús áfájának csökkentése?

– A tapasztalatok szerint jogos az aggodalom, de egy része remélhetőleg érezhető lesz. Amikor a Gyurcsány-kormány huszonötről húsz százalékra mérsékelte az áfát, hamarosan vissza is kellett vonnia a rendelkezést, mert a fogyasztók csak annyit érzékeltek belőle, hogy nem drágultak a termékek. Ugyanakkor a mezőgazdaság igen fertőzött áfaszempontból, az intézkedés miatt viszont várhatóan kifehéredik ez a rész. Az áfacsalás ugyanis bonyolult üzlet, nem érdemes öt százalék miatt fantomcégeket alapítani és magas kockázatot vállalni.

– Hogyan értékeli az ipart érintő adók változását?

– Pozitív hatással lesz a közműadó módosítása azokra a beruházásokra, amelyeket a cégek emiatt halogattak. Az infrastruktúra vélhetően minden közműszolgáltatónál fejlődik a következő években. Ugyanakkor a dohányipari vállalkozások egészségügyi hozzájárulását állandósítaná a javaslat, míg az eredetileg egy egyszeri, 2015-re szóló adónem volt.

– Véleménye szerint nagy érvágás lenne az önkormányzatoknak, ha elengednék a háziorvosok iparűzési adóját?

– Semmiképp sem számottevő összeg az, ami a praxisok után befolyik a települések költségvetésébe.
A háromezer-kétszáz önkormányzat közül csak ezerhétszáz szed iparűzési adót. Fontos megjegyezni, hogy a javaslat értelmében egyébként csak a tízmillió forintos adóalap alatti jövedelmű orvosokat mentesítheti az önkormányzat, ez nagyjából hatezer- háromszáz háziorvost érint.