Gazdaság
Az uniós tőkeutalások javítanak hazánk pénzügyi helyzetén
Többletet mutat Magyarország fizetési mérlege
A fizetési mérleg decemberi többlete 370 millió euróra csökkent az előző havi 607 millióról. Ugyanakkor az uniós támogatások növekedése jóvoltából a folyó és a tőkemérleg együttes egyenlegéből számolt, külfölddel szembeni finanszírozási képesség 1,139 milliárd euró többletet mutatott a novemberi 967 millió eurót követően – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb adataiból. Az unióból decemberben beáramlott tőke összértéke 769 millió eurót tett ki, több mint dupláját a novemberi 359 és az októberi 372 millió eurónak.
Ugyanakkor a fizetési mérlegben az áruforgalmi exporttöbblet a novemberinél 294 millió euróval kisebb, 240 millió euró volt a múlt év utolsó hónapjában. A szolgáltatásokon belül az idegenforgalmi bevételek és kiadások gyakorlatilag az előző havival megegyezően alakultak, a többi szolgáltatás egyenlege azonban negyvenmillió euróval kisebb lett – olvasható ki az elemzésből.
A jövedelmek átutalásában alig történt érdemi mozgás, decemberben mind a munkavállalói jövedelmek hazautalása, mind a befektetések jövedelmeinek repatriálása nagyjából az előző két hónappal azonos módon alakult. A hazautalt munkajövedelmek nettó értéke tavaly a negyedik negyedév minden hónapjában 190 millió eurót valamivel meghaladó összeget tett ki, a működőtőke-befektetésekhez kapcsolódó profitrepatriálás összege havonta 370 millió euró, míg a portfólióbefektetések után a jövedelmek 170 millió euró körüliek voltak a tavalyi negyedik negyedévben.
Gyarapodó hazautalt jövedelmek
A magyar GDP mintegy 1,8 százalékát teszik ki a külföldön munkát vállalók hazautalásai – állapította meg a Világbank legutóbbi elemzése, amely szerint 462 ezer magyar dolgozik idegen országban. A legkedveltebb célpontok a nemzetközi szervezet adatai szerint Németország, az Egyesült Államok, Kanada, Ausztria, az Egyesült Királyság, Ausztrália, Izrael és Svédország. A Világbank adatai szerint tavaly októberig 2400 millió dollár érkezett hazautalt jövedelmek formájában Magyarországra. A hazautalt pénz az itthon maradtak jövedelmi viszonyait javítja, a kis összegű utalások előnye, hogy olyan jövedelemáramlást biztosítanak, amely ellenáll a gazdasági válságnak.