Gazdaság
Az importburgonya veszélyei
Befejeződött a Nébih-ellenőrzés, amelyet laboratóriumi körülmények között végeztek, és a mintegy százötven mintából ötnél mutatott ki emberre nem ártalmas fertőzést

Komolyan kell venni a betegséget, hiszen a kétezres évek elején Hollandiából behozott, rothadást okozó fertőzést a mai napig sem sikerült teljesen megszüntetni (Fotó: MH)
Véget ért a burgonya összes zárlati kórokozójára kiterjesztett, fokozott ellenőrzés. A laboratóriumi analízis a megvizsgált 148 minta közül ötnél mutatott ki zárlatifonálféreg-fertőzést, a többi szállítmány egészségesnek bizonyult – derül ki a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) lapunkhoz eljuttatott közleményéből.
A Nébih abból a célból rendelte el az országos vizsgálatot még ez év februárjában, hogy átfogó képet kapjon az unió tagállamaiból érkező szállítmányok növényegészségügyi állapotáról. A külföldről származó vetőburgonya-tételekben többször azonosított karantén státusú gumórontófonálféreg-fertőzés miatt a testület februártól országos szintű, fokozott ellenőrzést rendelt el.
Magyarországra – az egységes uniós szabályozás értelmében – vetőburgonyát csak az Európai Unió területéről lehet behozni. A nyolc országból érkező 148 minta vizsgálata során négy román és egy osztrák tételben mutatott ki zárlatifonálféreg-fertőzést a Nébih laboratóriuma. A többi szállítmány esetében karanténkárosító jelenlétét nem állapította meg az ellenőrzés. A bevizsgált, összesen mintegy 853 tonnát reprezentáló minta 32 burgonyafajtára terjedt ki.
A gumórontó fonálféreg ha ellenőrzés nélkül kerül a talajba, ott fertőzést okozhat, amely hosszú távon fennmarad és komoly termésveszteséget okoz még a következő vetésnél is – nyilatkozta lapunknak Polgár Zsolt, az Országos Burgonya Szövetség és Terméktanács vetőburgonya szekció vezetője. Hozzátette, hogy a kórokozót, a fertőzött talajból nagyon nehéz, szinte lehetetlen kiirtani. Erre a fonalféregre nem is létezik ellenálló burgonyafajta.
A szakember véleménye szerint Romániából nem szabadna vetőburgonyát importálnunk, mert gyakran előfordul náluk a fertőzés. Emlékeztetett rá, komolyan kell venni a betegséget, hiszen a kétezres évek elején Hollandiából behozott rothadást okozó burgonyafertőzést, a mai napig nem sikerült megszüntetni a hazai állományban.
Az ellenőrzések továbbra sem érnek véget, hiszen a növényvédelmi hatóság a vegetációs időszakban is folytat növényegészségügyi vizsgálatot, illetve szükség esetén laboratóriumi teszteléseket végez.
A Nébih a károsítók felderítésére monitoringrendszert működtet.