Gazdaság

Az idén is nyereséges a jegybank

Mivel a jegybanki eredmény alakulása hatással lehet az államháztartás hiányára, különösen fontos, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a célokat minél kedvezőbb eredmény mellett próbálja elérni.

A jegybanki eredmény alakulását egyrészt - a Magyar Nemzeti Bank mandátumából fakadóan az árstabilitást, valamint a pénzügyi stabilitást célzó és a gazdasági növekedést támogatandó – monetáris politikai döntések, másrészt a jegybanktól független tényezők befolyásolják. A jegybanki eredmény alakulása azért lényeges, mert befolyásolhatja a költségvetési hiány és az államadósság mértékét is – fejtette ki Kékesi Zsuzsa és Lénárt-Odorán Rita, az MNB szakértője, s rámutattak: a jegybank az első fél évében – a 2013-as és a 2014-es 25 milliárd forintot meghaladó profitja után – 36 milliárd forint nyereséget ért el.

Mint az bebizonyosodott, az MNB eredményére kedvezően hatott, hogy 2013-tól a forintkamat-kiadások fokozatosan mérséklődni kezdtek, amiben a kamatcsökkentések mellett az MNB-hez kötődő programok (forintosítás, önfinanszírozás) is szerepet játszottak. A kamateredmény és a pénzügyi műveletek eredményének együttes javulásához az említett tényezőkön kívül az MNB által kezdeményezett kormányrendelet-módosítás is hozzájárult. Az MNB eredménye az év második felében is pozitív lehet, hosszabb távon pedig a jegybankmérleg összehúzódásával, valamint az alacsony alapkamatszint fennmaradásával párhuzamosan továbbra is kedvezően alakulhat.

Vagyis összességében a jegybanki eredmény kedvező alakulása a közelmúlt jegybanki döntéseinek leképeződése. Míg a kamatcsökkentési ciklus és az önfinanszírozási program hatása a kamateredmény javulásában tükröződik, addig a devizahitelek forintosítása érdemi árfolyamnyereséget eredményezett. Ezek a döntések ugyanakkor az árstabilitás és a pénzügyi stabilitás megőrzése, valamint az ország külső sérülékenységének csökkentése érdekében történtek.