Gazdaság

„Az ellenzéki lobbi miatt vásárolhatnak földet a külföldiek”

Garanciák: Csak a helyben lakó gazdálkodók vehetnek részt a licitáláson

Sikeresen támadta meg Brüsszelben és az Alkotmánybíróságon az ellenzék a magyar gazdákat – hangsúlyozta tegnap Győrffy Balázs, az agrárkamara elnöke, miután az állami földek értékesítésével kapcsolatos, tegnap hatályba lépett kormányhatározat módosításával kikerült a szövegből, hogy csak magyar állampolgárok vásárolhatnak termőföldet. Az elnök ugyanakkor kiemelte: legfeljebb kétszázhuszonkét külföldi vehetne részt a liciten, és közel százötezer hazai földműves.

föld 20151112
A földtörvény kellő garanciát nyújt ahhoz, hogy ne kerüljön külföldi kézbe magyar termőterület (Fotó: Varga Imre)

Kikerült az állami földek eladásával kapcsolatos kormányhatározatból az a passzus, amely szerint csak magyar állampolgár vehet részt a liciteken, ezáltal az unió többi állampolgára is licitálhat, de csak akkor, ha helyben lakó. „Sikeresen támadta a magyar gazdákat mind az Európai Bizottságnál, mind az Alkotmánybíróságon az MSZP és a Jobbik” – reagált tegnap Győrffy Balázs fideszes országgyűlési képviselő, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke. Az ellenzék „gazdaellenes ligája” külföldiek és spekulánsok kezére akarja juttatni a magyar termőföldet. A kormány ugyanis rendeletében ki akart építeni „egy pótlólagos védelmi vonalat”, hogy az eladó állami földek november 16-án induló licitjein külföldi állampolgárok ne vehessenek részt. Az ellenzék lobbijával azonban „sikerült ennek a kormányzati célnak az irányát megváltoztatni”. Győrffy Balázs rámutatott: a külföldiek közül azok szerezhetnek termőföldtulajdont, akik Magyarországon bejegyzett földművesek, kétszázhuszonkét ilyen emberről van tudomása, akik a liciteken is részt vehetnek majd. A magyar földművesek közel százötezren vannak. A kamara elnöke azonban hozzátette: a földforgalmi törvény kellő garanciákat tartalmaz, amelyek megvédik a magyar gazdálkodókat és a magyar termőföldet.

Mint megírtuk, az ellenzék a földtörvény 2014-es hatályba lépésétől folyamatosan támadja a szabályozást, többek között ennek hatására az Európai Bizottság több fronton is vizsgálódik. Brüsszel az idén márciusban már egy kötelezettségszegési eljárást meg is indított ellenünk. Akkori indoklásuk szerint a törvény „több olyan előírást is tartalmaz, amelyek az uniós jog értelmében a letelepedési szabadság és a tőke szabad áramlásának korlátozásaként értelmezhetőek, ezt pedig csak indokolt esetben, diszkriminációmentesen és arányosan lehet megtenni.” A hazai ellenzéki pártok legutóbb az állami földek eladása miatt fordultak az Alkotmánybírósághoz.

A testülethez benyújtott anyagban a Jobbikos, az MSZP-s és az LMP-s képviselők azt kifogásolták, hogy az állami földterületek eladását kormányhatározatban szabályozták. Erről egyébként a korábban az ellenzék által is megszavazott Nemzeti Földalapkezelő Szervezetről szóló törvény rendelkezik.

Sallai R. Benedek, az LMP országgyűlési képviselője a kormányrendelet módosításra úgy reagált, hogy „a kormány azért kényszerült a termőföld-privatizációt elrendelő rendelet módosítására, mert az szembement mind az unió előírásaival, mind magyar jogszabályokkal”.

A jobbikos Magyar Zoltán közleményében felszólította a kormányt, hogy azonnal állítsa le a termőföldek eladását és vonja vissza a külföldiek földszerzését engedélyező kormányhatározat-módosítást.


Felkészültek a bankok a finanszírozásra

Teljes mértékben felkészült a földművesek hiteligényeinek kiszolgálására a hitelt nyújtó Magyar Fejlesztési Bank (MFB) és a hitelt közvetítő Budapest Bank – mondta tegnap Németh Lászlóné, a Miniszterelnökség pénzügyi szolgáltatásokért és postaügyekért felelős államtitkára az MTI-nek. Az MFB-NHP (növekedési hitelprogram) földhitel futamideje legfeljebb húsz év. A hitel kamatozása az első tíz évben 1,95 százalék évente. Ezt követően az akkor elérhető legmagasabb kamattámogatás mellett jutnak hozzá a hitelhez a földművesek. A hitel felvétele igen egyszerű a gazdálkodók számára, mivel egy nyilatkozat kitöltésével előzetes hitelkérelem nyújtható be. Hitelt az kaphat, aki a törvényi előírásoknak és a hitelbírálati szempontoknak megfelel.