Gazdaság

Az egész európai közösség kapott kijózanító pofont

Lerontotta a Brexit miatt a Standard & Poor’s az EU hosszú távú besorolását – Bizonytalan tőketervezés

Leminősítette az Európai Uniót a Standard & Poor’s. A hitelminősítő ezt azzal indokolta, hogy Nagy-Britannia kilépési szándéka gyengíti az EU költségvetési rugalmasságát és belső politikai kohézióját.

britek 20160702
A hitelminősítő a britek további tagságára számított (Fotó: Reuters - Russell Boyce)

A Standard & Poor’s (S&P) nemzetközi hitelminősítő csütörtök éjjel Londonban bejelentette, hogy az eddigi AA pluszról egy fokozattal AA-ra rontotta az EU hosszú távú besorolását – közölte a távirati iroda. Az új osztályzat kilátása stabil.

Indoklásában az S&P kiemelte: az EU-n belüli szolidaritást eddig az unió hitelminősítését meghatározó tényezők egyik kedvező elemeként tartotta nyilván, ezentúl azonban semleges adósmegítélési tényezőnek tekinti, miután a brit EU-tagságról múlt héten rendezett népszavazáson a választók többsége a távozásra voksolt. A Standard & Poor’s alapeseti forgatókönyve a brit népszavazás előtt az volt, hogy mind a 28 tagállam az EU tagja marad – áll a cég elemzésében.

A hitelminősítő várakozása szerint a bennmaradó 27 tagország megerősíti elkötelezettségét az EU mellett, ám Nagy-Britannia távozása miatt óhatatlanul új és bonyolult tárgyalásokra lesz szükség az EU következő, 2021–2027-es költségvetési keretéről. Emellett várhatóan bizonytalanabbá válik a bevételi előrejelzés, a hosszú távú tőketervezés és a pénzügyi védőmechanizmusok kiigazítási gyakorlata is.

A Standard & Poor’s kiemeli, hogy az idén Németország, Franciaország és az Egyesült Királyság adja az uniós költségvetésbe befizetett nettó hozzájárulások 21, 16, illetve 13 százalékát.

Az EU hitelminősítési erősségei közé tartozik ugyanakkor, hogy a kockázatos eszközállomány a 28 tagállam 13 ezer milliárd eurós összesített hazai össztermékének alig 0,6 százaléka, az EU 8400 milliárd eurós állampapírpiacának pedig mindössze a 0,9 százaléka.

Mint megírtuk, a Standard & Poor’s a héten Nagy-Britanniát is leminősítette, egyszerre két fokozattal AA-ra csökkentve a hosszú futamidejű brit államadós-kötelezettségek besorolását az addig érvényben tartott lehetséges legjobb, AAA szintről, és az új osztályzaton is további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást hagyott érvényben.


A legdiszkrétebb bizottsági bankmentőöv

Az Európai Bizottság felhatalmazta Olaszországot, hogy szükség esetén állami garanciát nyújtson az ország bankjainak kötvénykibocsátásaik során – írta meg nem erősített információkra hivatkozva az MTI. Ez lehet az Európai Unió első beavatkozása a Brexitről szóló népszavazás óta egy bankrendszer működésébe. A népszavazás ugyanis újabb eladási hullámot indított el az olasz bankok részvénypiacán az elmúlt másfél héten. Év eleje óta piaci kapitalizációja közel felét elveszítette Olaszország bankszektora. A teljes diszkréció mellett vasárnap jóváhagyott likviditástámogató program százötvenmilliárd euró erejéig kormányzati garanciát tesz elérhetővé az olasz bankok számára kötvénykibocsátásaik során. Az euróövezet harmadik legnagyobb gazdaságának bankjainál van az övezet rossz hiteleinek harmada mintegy 360 milliárd euró értékben.


Nincs forintkilengés, kicsik az ingadozások

Utoljára tavaly tavasszal mutatott érdemi aktivitást a forint az euróval szemben, akkor előbb egészen 295-ig erősödött, majd onnan néhány hónap alatt 315-ig gyengült vissza - számolt be a Portfolió. Azóta nem is nagyon tud a magyar fizetőeszköz elmozdulni, egy éve a 310–318-as sávban ingadozik kisebb kilengésekkel. A legutóbbi kilengés a Brexit után volt, amikor a szavazás után, hajnalban 322-ig ugrott az euró–forint árfolyam, a héten innen sikerült fokozatosan visszakapaszkodni 317 alá.