Gazdaság

Az alacsony infláció nyertesei a családok és a nyugdíjasok

„A kormány gazdaságpolitikája egyértelműen sikeresnek bizonyult”

A Nemzetgazdasági Minisztérium a legfrissebb inflációs adatokkal kapcsolatban közölte, a kormány gazdaságpolitikája egyértelműen sikeres az infláció leszorításában. Mint fogalmaznak, az alacsony infláció legfőbb nyertesei pedig a családok mellett leginkább a nyugdíjasok, hiszen a bérekkel együtt a nyugdíjak vásárlóértéke is nő. Az elemzők szerint még hónapokig maradhat a defláció.

Inflációs grafikon 576 1991-2014.
Az olajárak meredek zuhanása Közép- és Délkelet-Európa gazdaságainak zömében deflációt okoz legalább a következő néhány hónapban, Magyarországon pedig az idei egész évi átlagos infláció is várhatóan negatív lesz, és a következő két évben sem éri el a Magyar Nemzeti Bank (MNB) 3 százalékos célját - jósolták a decemberi magyar inflációs adatok szerdai ismertetése után londoni pénzügyi elemzők. A londoni elemzői közösség előzetesen mínusz 0,7-0,8 százalékos tizenkét havi inflációt várt a múlt hónapra. William Jackson, Capital Economics vezető közgazdásza közölte: a ház felülvizsgált előrejelzése szerint Magyarországon 2015 egészében mínusz 0,3 százalékos átlagos infláció várható. Jackson szerint az éves összevetésű magyar infláció mínusz 1 százalék körül érheti el idei mélypontját.

A Központi Statisztikai Hivatal közlése szerint tavaly 0,2 százalékkal mérséklődtek a fogyasztói árak, decemberben az árszínvonal csökkenése éves összevetésben 0,9 százalékot ért el, novemberhez viszonyítva pedig 0,7 százalék volt. A tárca megjegyzi, hogy a mínusz 0,2 százalékos érték megegyezik a tárca előzetes becslésével. Az inflációt az év utolsó hónapjában alakító főbb tényezők közül az egyre erőteljesebb üzemanyagár-csökkenés hatását emelik ki. „A rezsicsökkentések, valamint az élelmiszer- és energiaárakat kiszűrő maginfláció magasabb volt (0,8 százalék), de ez szintén mérsékelt értéknek számít” - emlékeztet a NGM. Hozzáteszik, a kormány gazdaságpolitikája egyértelműen sikeresnek bizonyult az infláció leszorítását illetően, 2003 és 2010 között az infláció átlagosan 5,3 százalék volt, ezzel szemben 2011 és 2014 között mindössze 2,8 százalék. „Az alacsony inflációnak köszönhetően emelkedik a bérek és a nyugdíjak vásárlóértéke, a növekvő reáljövedelmek pedig a fogyasztás és a megtakarítások bővülését erősítik” - olvasható a Nemzetgazdasági Minisztérium közleményében.

Az elemzők szerint még hónapokig maradhat a defláció

Az üzemanyagárak esése és az élelmiszerárak csökkenése húzta lefelé az inflációt decemberben az elemzők szerint, akik úgy vélték, még hónapokig maradhat a defláció Magyarországon. Ürmössy Gergely, az Erste Bank vezető elemzője szerint nem volt meglepetés a decemberi inflációs adat, nagyban befolyásolta az üzemanyagárakba begyűrűző olajáresés, illetve az élelmiszerárak csökkenése. „Az idei év kérdése, hogy mikor és milyen szinten áll meg az olajár meredek zuhanása, illetve mennyire lesz tartós ez az alacsony szint” - vélekedett a szakértő.

Balatoni András, az ING Bank vezető elemzője elmondta, számoltak az olajár esés hatásaival, valamint az alacsonyabb mezőgazdasági termelői árak miatt leesett élelmiszerárakkal. „Ugyanakkor a fogyasztói árakat szintén befolyásolta, hogy a szolgáltatási szektorban és az iparban egyaránt tovább mérséklődtek az árvárakozások, ami mutatja, hogy a nyomott üzemanyag- és az élelmiszeráraknak másodkörös hatása is van és általános árcsökkenési tendenciát okoz” - közölte Balatoni András.