Gazdaság

Az agrárkamara ellenzi a tejtermelés uniós korlátozását

Az áremelkedések ellenére kedvezőtlen a helyzet

Heteken belül dönthet az Európai Bizottság a tejtermelés korlátozásáról, amelytől a tejpiaci zavarok enyhítését reméli. Az agrárkamara nem támogatja ezt a javaslatot, az orosz embargó feloldását szorgalmazza, és újabb támogatást kér a tejtermelőknek.

Nyugat-Európa azonnali piacain emelkedésnek indult a tej felvásárlási ára: Olaszországban a pasztőrözött, fölözött tej ára negyven százalékkal, a pasztőrözött teljes tej ára húsz százalékkal, Hollandiában pedig a nyers tej ára 25 százalékkal növekedett májusban. Az áremelkedés ellenére továbbra is súlyos helyzetben vannak az európai termelők. Az Európai Bizottság ezért javasolja a tejtermelés korlátozását önkéntes alapon, ettől a kínálat visszaesését, ezáltal a piaci zavarok enyhülését várja. Az elképzelés szerint – amelyről várhatóan júliusban döntenek – a tagállamok támogatás ellenében mérsékelhetnék a tejtermelésüket.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) nem támogatja a javaslatot – mondta lapunknak Győrffy Balázs elnök. Hozzáfűzte: a kamara úgy véli, hogy a legfontosabb intézkedés az orosz embargó feloldása lenne, mivel ennek hatásai jelentik a legsúlyosabb problémákat. A kamara levélben fordult az Európai Unió vezetőihez, amelyben felhívta a figyelmet az orosz embargó okozta károkra, és szorgalmazta az intézkedés mihamarabbi feloldását. A NAK szerint a válságkezelés eszköze lehet a fogyasztásösztönzés, a kereslet bővítése és új piacok felkutatása is. Hangsúlyozta: a bizottság javaslata azon országokat juttatná támogatáshoz, amelyek a kvóta megszűnése után jelentősen növelték termelésüket, és ezzel szerepük volt a piaci zavar kialakulásában, miközben Magyarország egyetlen alkalommal sem lépte túl a kvótáját. Erősíteni kell a tejtermelők jelenlegi gyenge pozícióit a kereskedelem szereplőivel szemben. Jogos elvárás a tejtermelők részéről, hogy a nyugat-európai azonnali piacokon tapasztalható áremelkedés Magyarországon is megjelenjen a nyers tej átvételi, illetve a feldolgozók átadási árában. Győrffy jelezte: a kamara kezdeményezi, hogy a válság elmélyülése miatt a tejtermelők újabb, közös agrárpolitikán kívüli uniós forrásból kapjanak rendkívüli támogatást, de a tavaly októberinél, a literenként tizenöt forintnál legalább kétszer nagyobb összegben.