Gazdaság

Az Ökotárs a svájci pénzzel is csalhatott

A Kehi olyan számlákat talált, amelyeket a szervezet duplán számolhatott el

Újabb Ökotárs-botrány jöhet, a Miniszterelnökség ezúttal a Svájci Alap pénzeinek útját vizsgálja, a szálak pedig összeérnek. Korábban a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) az alapítvány átvilágításánál talált olyan számlákat, amelyeket a gyanú szerint a Móra Veronika vezette civilszervezet duplán számolhatott el – mondta lapunknak Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség helyettes államtitkára.

kehi
A Kehi újabb vizsgálatra kérte fel a Miniszterelnökséget (Fotó: Hegedüs Róbert)

A Miniszterelnökség a Svájci Alap környékén felmerült visszaéléseket vizsgálja, amelyek, úgy tűnik, hogy összefüggésbe hozhatók az Ökotárs Alapítvány botrányával – erősítette meg a Magyar Hírlapnak a Napi Gazdaság információját Csepreghy Nándor. A Miniszterelnökség helyettes államtitkára lapunknak az mondta, a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal az Ökotárs vizsgálatánál talált olyan számlákat, amelyeket a gyanú szerint a Móra Veronika vezette civilszervezet duplán számolhatott el. Azaz a Norvég Civil Támogatási Alapot (NCTA) érintő ellenőrzés során kiderült, hogy az NCTA lebonyolításában részt vevő, és egyúttal a Svájci Alapnál is támogatásközvetítői feladatokat ellátó konzorcium ugyanazokat a működési költségeket az NCTA és a Svájci Alap terhére is elszámolta. A helyettes államtitkár lapunknak azt is elmondta, valószínűleg ezek a számlák záradék nélküliek, kettős finanszírozás látszik, az útjuk pedig szövevényes. „Óvatosan fogalmazva, de fennáll az újabb sikkasztás gyanúja” – mondta a politikus.

A Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) lapunkkal az alábbiakat közölte a vizsgálattal kapcsolatban: az ellenőrzés lezárását követően a Kehi a fentiekről tájékoztatta a Miniszterelnökséget mint a Svájci Alap esetében a nemzeti koordinációs feladatokat ellátó állami szervet, amely a hivatal jelzése alapján vizsgálatot indított. A gyanú szerint a mintegy 1,3 milliárd forintot kezelő alapítványi konzorcium a pályázati költségek számláit mind a Svájci–Magyar Civil és Ösztöndíj Alapprogram, mind a Norvég Civil Támogatási Alap támogató szervezet felé is benyújtotta. A korábbi Kehi- vizsgálat azt is kiderítette, hogy bár az alapítványok – a nyertes szervezeteknek szétküldött levél szerint – együttműködnek az illetékesekkel, a kettős finanszírozás tényállását nem ismerik el, mivel a szabálytalanságok mögött nincs cselekmény, adminisztratív hibák történtek. A Miniszterelnökség vizsgálata 45 napot vehet igénybe. Móra Veronika októberben azt mondta a Magyar Hírlapnak, hogy jogtalannak tartja a Kehi vizsgálatát.


Özönlenek Magyarországra a támogatások

Tízéves uniós tagságunk alatt még soha nem hívtunk le annyi pénzt Brüsszelből, mint az idén. Az ellenzék részéről meg-megújuló rémhírkeltéssel szemben a 2013-as rekordkifizetéseket is túlteljesíti 2014-ben a Miniszterelnökség az EU-s támogatások lehívásában. Magyarország nemhogy nem veszít forrást, de az uniós támogatások lehívásában a régió éllovasai közé tartozunk – közölte lapunkkal a Miniszterelnökség. Így folytatták: „az idei eredmények azért is jelentősek, mert egyszerre három kihívásnak kellett megfelelni: minden eddiginél több támogatást kifizetni a pályázóknak, pályázóbaráttá alakítani a kifizetési rendszert és előkészíteni, majd kiírni a 2014–2020-as ciklus első pályázatait. Az első operatív programot pedig már el is fogadta a bizottság. Felkészültünk 2015-re, nem kisebb a célunk, mint elérni, hogy hazánk legyen az első uniós tagország, amely száz százalékban felhasználja a számára rendelkezésre álló forrásokat. Az év utolsó napjaiban is több tízmilliárd forintot fizetünk ki a pályázóknak, csak a múlt héten hetvenmilliárdnyit” – írta a Miniszterelnökség.