Gazdaság

Augusztusban nőtt a szálláshelyek forgalma

A belföldi vendégek száma 5,6 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit

Augusztusban a külföldi vendégek száma 2,7 százalékkal emelkedett, az általuk eltöltött vendégéjszakák száma viszont 0,2 százalékkal csökkent. A belföldi vendégek száma 5,6 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, a vendégéjszakák száma 5,7 százalékkal nőtt. A kereskedelmi szálláshelyeken összesen  4,547 millió vendégéjszakát töltöttek a vendégek, 2,9 százalékkal többet az egy évvel korábbinál -  jelentette csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

A kereskedelmi szálláshelyek összes bruttó árbevétele augusztusban 63,261 milliárd forintot tett ki, 12,2 százalékkal többet a tavaly augusztusinál. Ezen belül a szállásdíjbevételek 11,1, a vendéglátásból származó 47,8 százalékkal nőtt,  az egyéb forrásból származó bevételek pedig 13,6 százalékkal visszaestek. 

A szállodák szobakihasználtsága 2,0 százalékponttal 75,8 százalékra emelkedett egy év alatt. Egy szoba átlagos napi ára 8,5 százalékkal volt magasabb, mint tavaly augusztusban és 22 ezer 900 forintra rúgott. A szálláshelyek egy szobára jutó napi összes bevétele (TREVPAR) 27 ezer 800 forint volt, 13,8 százalékkal több az egy évvel korábbinál,  ebből 17 ezer 300 forintot tett ki  a szállásdíjbevétel (REVPAR), 11,4 százalékkal nőtt. 

Augusztusban 36,6 százalékkal nőtt a kínai vendégek által eltöltött vendégéjszakák száma és 18,2 százalékkal az Egyesült Államokból érkezetteké. Az Ukrajnából eredő forgalom 40,8 százalékkal, Romániából 7,6 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit,  Csehországból 3,8 százalékkal nőtt, Szlovákiából viszont 5,7 százalékkal, Lengyelországból 4,4 százalékkal csökkent a forgalom. A német, osztrák, olasz és holland turisták, rendre,  6,0, 1,3, 3,6 illetve 19,9 százalékkal kevesebb éjszakát töltöttek a magyarországi szálláshelyeken, mint tavaly augusztusban.

Széchenyi Pihenőkártyával a kártyatulajdonosok 1,4 százalékkal kevesebbet, 3,2 milliárd forintot fizettek a kereskedelmi  szálláshelyeken. 

Az év első nyolc hónapjában a kereskedelmi szálláshelyek 4,0 százalékkal több, összesen több mint 22 millió vendégéjszakát regisztráltak. A külföldi vendégek 3,1, a belföldiek 4,8 százalékkal több vendégéjszakát töltöttek el, mint az előző év azonos időszakában.

A szállodák szobakihasználtsága 2,2 százalékponttal 61,8 százalékra emelkedett. A szálláshelyek összes bevétele 9,2 százalékkal 339,9 milliárd forintra nőtt, ebből a szállásdíjbevétel 202,977 milliárd forintot tett ki, 7,4 százalékkal nőtt a tavalyi első nyolc hónaphoz mérve, a vendéglátás bevétele 29,9 százalékkal, 76,9 milliárd forintra emelkedett, az egyéb árbevétel pedig 4,7 százalékkal 60,05 milliárd forintra csökkent.

Szállás.hu: 12,5 százalékkal bővült a belföldi turizmus

 A Szállás.hu becslése szerint 12,5 százalékkal nőtt a belföldi turizmus a harmadik negyedévben az egy évvel korábbihoz képest.

A portál MTI-nek küldött csütörtöki elemzése szerint a legnépszerűbbek az egy- és kétéjszakás üdülések voltak, az üdülések 28 százaléka két éjre, 27 százaléka egy éjre szólt. Siófok, Hajdúszoboszló és Budapest voltak a legkedveltebbek, Eger és Balatonfüred is a top ötben végzett, a legjobbakat Gyula, Szeged és Zalakaros követte, a tizedik pozícióra Zamárdi helyére Balatonlelle lépett.

A foglalások csaknem felét az apartmanok és a vendégházak tették ki, a legkeresettebb szállástípusok sorát 16,5 százalékkal a panzió és 13,5 százalékkal a három csillagos hotelek követték, a top 5-ös listát pedig 9,8 százalékkal a 4-5 csillagos hotelek zárták - ismertette Keresztes Nóra marketing menedzser a közlemény szerint.

Az átlagos foglalási érték 5 százalékkal emelkedett a tavalyi év ugyanezen időszakához képest, átlagosan 57 211 forintot költöttek szálláshelyre. A foglalások közel kétharmada 50 ezer forint alatti volt, csak körülbelül minden ötödik foglalás volt 50-100 ezer forintos - tette hozzá a marketing szakember.

Az elemzésből kiderült, hogy az összes szállásfoglaló több mint 16 százaléka jelölt meg SZÉP-kártyás fizetést. A vendégek 56 százaléka intézte mobilról a szállásfoglalást, ami 15 százalékponttal több az egy évvel korábbinál. A Szállás.hu saját forgalma 15,2 százalékkal nőtt az elmúlt negyedévben - közölték.

Turisztikai ügynökség: stabilan növekszik a turizmus

A tavalyi rekordokhoz képest is stabilan növekszik a turizmus, augusztusban is folytatódtak a pozitív tendenciák, így például több a vendég és nőnek bevételek - kommentálta a csütörtöki statisztikai adatokat a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ).

A csütörtökön közzétett statisztikai adatok szerint augusztusban a külföldi vendégek száma 2,7 százalékkal emelkedett, az általuk eltöltött vendégéjszakák száma viszont 0,2 százalékkal csökkent. A belföldi vendégek száma 5,6 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, a vendégéjszakák száma 5,7 százalékkal nőtt. A kereskedelmi szálláshelyeken összesen 4,547 millió vendégéjszakát töltöttek a vendégek, 2,9 százalékkal többet az egy évvel korábbinál.

Az MTÜ közölte: jó hír, hogy az augusztusi növekedés motorja a belföldi turizmus volt, a magyarok egyre szívesebben utaznak itthon, a magyar családok anyagi mozgástere pedig bővül.

A Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége szerint a szállodák augusztusi teljesítményét alapvetően a budapesti szállodapiac kiemelkedő teljesítménye határozta meg, ahol a vendégéjszakák 6,2 százalékkal nőttek.

Kitértek arra is, hogy az alacsony vízállás miatt sok szállodahajó nem jutott el Budapestre, így egyes a fővárosba tartó külföldi csoportok például Kecskeméten találtak szabad szállodai kapacitást.

Nemzetközi összehasonlításban a magyarországi szállodák első 8 havi teljesítménye kedvező volt, ezt mutatja, hogy az STR riport szerint a régióban - Ausztria, Csehország, Magyarország, Szlovákia, Lengyelország - Magyarországon a szállodák egy kiadható szobára jutó átlagos szobaárbevétele (Revpar) 63,8 euró volt, amivel második helyet ért el. Ausztriában 73,6 euró volt, a harmadik Csehországban pedig 59,4 euró.