Gazdaság

Átlagos almamennyiség várható

A gazdák alacsony technológiai színvonal mellett dolgoznak, s mindössze ötezer hektár a versenyképes gyümölcsös

Az átlaghoz közeli, ötszázötven- és hatszázezer tonna közötti almatermést vár az idei szezonra a FruitVeb Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács, a tényleges termés a következő két hónap időjárásának is függvénye. A szervezet szerint nem várható a fogyasztói árak nagyobb emelkedése.

Alma
A hazai ültetvények fele korszerűtlen (képünk illusztráció) (Fotó: Hegedüs Róbert)

A tavaszi fagyot tette meg felelősnek az almatermés jelentős csökkenéséért a FruitVeb Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács. A szervezet szerint Magyarország almatermése egy átlagos évben a hatszázezer tonnát is megközelíti, de az elmúlt tíz évben háromszáz és kilencszázötvenezer tonna között ingadozott. Ezek a szélső értékek felhívják a figyelmet a nagyon rossz termésbiztonságra, ami alapvető akadálya a piacok építésének és megtartásának – írta közleményében a szervezet.

A hazai almatermés hasznosítási megoszlása, európai mércével mérve, már közel húsz éve kedvezőtlen. Kétharmada ipari alma, feldolgozóipari alapanyag, és csak egyharmada étkezési célú gyümölcs. Ez az arány az unió területén pont fordított, de kedvezőbb belföldi helyzetre idén sem számít a Fruitveb. Bár szerintük étkezési almából kevés van, a magyar fogyasztói igények kielégítésével nem lesz gond.

A közlemény rámutat arra is, hogy a termőterület két évtized alatt negyvenegyezer hektárról huszonhatezerre esett vissza. A termésmennyiség stagnál ugyan, de az előbb leírt nagy kilengéseket mutatja. A negatív tendenciák oka az is, hogy az ültetvények mintegy fele korszerűtlen, amelyet alacsony technológiai és ráfordítási színvonal mellett művelnek, és mindössze ötezer hektárnyi terület igazán versenyképes. Az idei termés várható mennyiségét pedig a tavaszi fagykárok is nagyban befolyásolják.

Az uniós, várhatóan nagyon alacsony és a nem kiugró belföldi termés várhatóan keresleti piacot eredményez idén, amely hatására emelkedhetnek a termelői árak. A szervezet szerint ugyanakkor a fogyasztói árakban nem várható nagyobb drágulás, a vásárlók nem fogják az elmúlt öt-tíz évben megszokottnál sokkal magasabb áron kapni az almát. Mivel a hazai mennyiség nagyjából a belföldi igények kiszolgálására lesz elég, nem számítanak nagy exportra, ám pozitívum, hogy az a termelő, aki idén is jó minőségű étkezési almát állított elő, azt jó áron értékesítheti. A gyümölcs felvásárlási ára egyébként kilogrammonként hatvan és kétszáznegyven forint között mozog.


Nem éppen rózsás a kép máshol sem

A FruitVeb Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács közleménye szerint az Európai Unió almatermése az utóbbi években tizenkétmillió tonna körül alakult, ami közel kétmillió tonnával több, mint a 2010. évet megelőző időszak termése. Ez a növekedés döntően Lengyelország erőteljes fejlődésének tudható be, amely legalább másfélszeresére növelte korábbi termését, amivel mára piac- és ármeghatározóvá vált Európában. Lengyelországban a várt átlagmennyiség mintegy kétharmadára számítanak csupán, főleg a jonagold és idared fajtákból lesz idén kevés. Jelentős, húsz és hatvan százalék közötti kiesés van a német, osztrák és olasz termésben is.