Gazdaság
Argentína fizetne, ha hagynák neki
A dél-amerikai ország annyira kiszorult a nemzetközi pénzpiacról, hogy lényegében már nem képes abban nagy károkat okozni
A nemzeti össztermék várhatóan zsugorodik (Fotó: Reuters/Marcos Brindicci)
Az ország technikai csődje azért következett be tegnap, mert lejárt egy argentin államkötvény ötszázharminckilencmillió dolláros kamatának kifizetési határideje. Az országnak ugyan lenne pénze, és fizetne is, először azonban két észak-amerikai fedezeti alapot kell megbékítenie.
Az NLM Capital és az Aurelius Capital Management ugyanis szeretné – és ezért perelt nemrégiben –, hogy visszavásárolja az ország azokat az argentin államkötvényeket, amelyeket ők 2001-ben vettek meg. Tették ezt annak ellenére, hogy szakértők már akkor figyelmeztettek: hamar bekövetkezhet az államcsőd. A kötvények értéke a kamatokkal együtt mintegy 1,33 milliárd dollár, amit százszázalékos árfolyamon követelnek az alapok. A vásárlás utáni évben, 2002-ben Argentína valóban csődbe ment, és egyúttal beszüntette külföldi adósságainak törlesztését. Később megállapodott hitelezőinek többségével, de a két, egyéni befektetőket tömörítő szervezettel (úgynevezett hedge funddal) nem. A perben az Egyesült Államok legfelsőbb bírósága kimondta, hogy Buenos Aires nem törlesztheti más külföldi adósságait addig, amíg az alapokat nem fizeti ki, és Argentína fellebbezését elutasították. A mostani csőd előreláthatóan nem jár majd olyan súlyos következményekkel, mint a 2002-es – pontosan azért, mert nem valódi értelemben vett fizetésképtelenségről, hanem jogi vitáról van szó. Szakértők szerint a tizenkét évvel ezelőtti események után Argentína annyira kiszorult a nemzetközi pénzpiacról, hogy lényegében most már nem tud abban nagy károkat okozni. Mindez természetesen nem jelenti azt, hogy ne lenne nagy bajban a dél-amerikai ország. Argentína gazdasága egyébként is hanyatlóban van, és az események nyomán a nagyobb hitelminősítők – tegnapig a Standard & Poor’s és a Fitch Ratings – is a „korlátozott szuverén nem törlesztői” szintre rontotta az ország besorolását, ami a részleges államcsődöt jelzi. A Fitch szerint a helyzet hatással van a befektetői bizalomra, ami gátolhatja a tőke beáramlását. Várható a nemzeti össztermék egyszázalékos esése és a peso romlása is.