Gazdaság

Áprilisban kezdődhet a kamatvágás

Hétindító. Az inflációs célokhoz lazább monetáris kondíciókra van szükség

Három, kiemelten fontos nemzetközi és magyar makrogazdasági esemény várható a héten. Az egyik az IFO német gazdasági hangulatindex alakulása, a másik a jegybank kamatdöntő ülése, a harmadik pedig a hazai inflációs jelentés – mondta lapunknak Tardos Gergely, az OTP Bank vezető elemzője.

Tardos Gergely 20160321
Tardos Gergely (Fotó: Nagy Balázs)

– Mire számít, hogyan alakul a gazdasági hangulatindex Német­országban?

– Holnap minden kiderül. Az IFO gazdasági hangulatindex némileg emelkedhet, a februári 105,7-ről 105,9 pontra. A várakozások szerint mind az IFO, mind a ZEW, mind a Markit (feldolgozóipari) hangulatindexe tehát javulhat kissé márciusban, ez azonban inkább a néhány hónapja lefelé mutató trend megtorpanása, mint tartós korrekciójának kezdete lehet. Bár a januári német ipari termelési adatok meglepően kedvezően alakultak, a rendelésállomány és a külkereskedelmi aktivitás arra utal, hogy az eurózóna feldolgozóipara egyre kevésbé érzi az euró gyengülésének kedvező hatását. Ennek is köszönhetően a 2015-ben lendületet vevő GDP-növekedés lassulására számíthatunk az idén.

– Említette az eurót. Az árfolyamszint hogyan mozdulhat el?

– Az Európai Központi Bank (EKB) március 10-én a várakozásoknál nagyobb léptékű monetáris lazításról döntött, az euró mindezek dacára csak rövid ideig gyengült a dollár ellenében, sőt a technikai kép alapján rövid távon további euróerősödés jöhet. Mindezek fényében nem meglepő, hogy alig egy héttel a márciusi kamatdöntő ülést követően újabb kamatvágás lehetőségéről beszélt az EKB vezető közgazdásza, sőt, szerinte szélsőséges esetben a jegybank akár pénznyomtatásba is kezdhet, amit aztán közvetlenül a háztartásoknak adna. Erre lenne lehetősége: az EKB szabályozása szerint csak a költségvetés közvetlen finanszírozása tiltott, a magánszektornak juttathat ingyen pénzt a központi bank.

– Mi vár ránk itthon?

– Holnap kamatdöntő ülést tart a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa, csütörtökön pedig új inflációs jelentést publikálnak. Ebben várhatóan lényegesen csökkenti inflációs prognózisát a jegybank. Decemberben még 1,7 százalékos inflációval számolt az MNB 2016-ra, jelenlegi saját előrejelzésünk mindössze 0,5 százalékos, lefelé mutató kockázatokkal. 2017-re is mindössze 2,2 százalékos inflációval számolunk. Az inflációs cél elérése érdekében lazább monetáris kondíciókra van szükség, ezt a jegybanki vezetők többször kifejtették. Az MNB szerint nem konvencionális intézkedésekkel és az alapkamat csökkentésével valósulhat meg monetáris lazítás. A mostani ülésen nem várunk alapkamat-csökkentést.

– Miért?

– Egyelőre a nem konvencionális intézkedések kerülhetnek előtérbe. Ezt várakozásunk szerint áprilistól követi majd egy kamatcsökkentési ciklus. A nem konvencionális lépések tekintetében elsősorban a kamatfolyosó aszimmetriájának erősítését, szélességének csökkentését várjuk. A lépések hatására várhatóan gyengülhet a forint, ha nem, akkor az alapkamat-csökkentési ciklus áprilisi kezdése még valószínűbbé válik.