Gazdaság

Állampapírba fektet a hazai lakosság

Június végéig a lakossági állampapí­rok új, vagyis nettó kibocsátása elérte a központi költségvetésnek az idei évre tervezett finanszírozásigényét, azaz az év felénél sikerült annyi forrást bevonni, amely az egész éves költségvetési hiányt és az egyéb finanszírozandó tételek összegét kiteszi.

Az év első hat hónapjában kilencszázhatvanmilliárd forinttal, 4477 milliárd forintra nőtt a belföldi kisbefektetők, vagyis a lakosság számára értékesített forint állampapírok állománya – közölte tegnap az Államadósság-kezelő Központ.

A legfrissebb összefoglaló szerint a június havi állománynövekedés ötvenkétmilliárd forintot tett ki. A kamatozó kincstárjegy esetében, amely összességében most is a legfelkapottabb állampapír, júniusban négy értékesítésre öt lejárati nap jutott, így alakult ki a kisebb, mínusz 5,6 milliárd forintos nettó értékesítési állomány. A féléves kincstárjegy 34,4 milliárdos – pozitív – értékesítést tudott felmutatni, és ezt követte a prémium magyar államkötvény mintegy tizennyolcmilliárd forinttal.

A lakossági állampapír program kialakítása óta az éves értékesítési adatok folyamatosan emelkednek, az idei azonban az első év, amikor hat hónap alatt teljesült az egész éves költségvetési hiány finanszírozása a lakossági állampapírok segítségével. Fontos azonban figyelembe venni, hogy az átmeneti finanszírozási többlet a forintban számított államadósság átmeneti emelkedését okozza. Az állampapírok értékesítésekor az adósság emelkedik, majd a törlesztésekkel csökken. Az év közbeni többletkibocsátás ezért nem emeli meg az év végi adósság értéket – hangsúlyozta közleményében az Államadósság-kezelő Központ.