Gazdaság
Államadósság: osztályzatban nincs változás
Még az idén két cég is befektetői kategóriát adhat
Nem vizsgálta Magyarország államadós-besorolását a Moody’s Investors Service, így nem jelentett be osztályzatmódosítást sem a péntek éjszakára kitűzött időpontban. A Moody’s listáján Magyarország szuverén adósosztályzata így továbbra is „Ba1”, felminősítés lehetőségére utaló pozitív kilátással. A cég által érvényben tartott magyar besorolás egy fokozattal elmarad a befektetési ajánlású kategória alsó szélétől. A Moody’s idei felülvizsgálati menetrendjében Magyarország először március 4-én szerepelt – a cég akkor sem hajtott végre módosításokat –, legközelebb pedig november 4-én kerül sorra. Londoni elemzők többsége szerint valószínű, hogy a Moody’s novemberben visszaemeli Magyarországot a befektetési ajánlású államadós-osztályzati kategóriába. A hitelminősítő csak tavaly november óta tart érvényben felminősítés lehetőségére utaló pozitív kilátást a magyar osztályzatra, és az egyes osztályzati kilátások kifutási ideje átlagosan tizenkét-tizennyolc hónap.
Egy másik nemzetközi hitelminősítő, a Fitch Ratings május 20-án – a három cég közül elsőként – már visszaemelte a befektetési ajánlású osztályzati sávba Magyarországot, a devizában kibocsátott, hosszú lejáratú szuverén magyar adósságállomány osztályzatát az addigi „BB plusz”-ról egy fokozattal „BBB mínusz”-ra javítva. Az új osztályzat a befektetésre ajánlott kategória alapszintje. A Moody’s mellett jelenleg a Standard & Poor’s is a befektetési ajánlású alapszinttől egy fokozattal elmaradó, „BB plusz” szintű besorolással tartja nyilván a hosszú lejáratú magyar szuverén devizaadósságot. Ha a Moody’s novemberben a várakozásoknak megfelelően visszaemeli a magyar szuverén besorolást a befektetési ajánlású sávba, az már elég lenne ahhoz, hogy az intézményi befektetők szempontjából Magyarország az idén ismét befektetésre ajánlott adóssá váljék. A nemzetközi gyakorlat alapján ugyanis a befektetési társaságok általában két nemzetközi hitelminősítő osztályzatát veszik figyelembe annak meghatározásához, hogy az adott szuverén vagy kereskedelmi adósosztályzatot befektetésre ajánlottnak tekintik-e vagy sem. Számos intézményi befektető szabályzata kizárólag befektetési ajánlású papírok tartását engedélyezi.
Nagy valószínűséggel szerepet játszhatott az Egyesült Királyság unióból való kilépéséről tartott népszavazás eredménye, a Brexit győzelme abban, hogy a Moody’s Investors Service nemzetközi hitelminősítő elhalasztotta, így nem is vizsgálta július 8-án a magyar államadósság besorolását – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM). A szaktárca szerint a Brexit jelentős bizonytalanságot teremtett a piacokon, jelenleg nem látszik jól, hogy merre indulnak el a piacok, hosszabb távon milyen hangulat uralkodik majd a világgazdaságban. Ugyanakkor az NGM hangsúlyozta: a magyar gazdaság teljesítménye és az állampapírok után fizetendő hozamok régóta azt jelzik, hogy Magyarország megérdemli a befektetésre javasolt besorolást. A Fitch Ratings májusban már befektetési kategóriába sorolta a magyar államkötvényeket, a szaktárca várakozásai szerint idén a három nagy hitelminősítőből legalább kettőnél kerülhet befektetésre ajánlott kategóriába Magyarország.