Gazdaság

Aláírták a bérmegállapodást

Hamarosan újabb egyezségekre is szükség lesz, mivel ipari-technológiai forradalom küszöbén állunk

A következő évekre vonatkozó új gazdaságpolitika kiindulópontjaként is lehet értelmezni a kormány, valamint a szociális és gazdasági partnerek által aláírt bérmegállapodást – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök tegnap.

bérmegállapodás 20161125
Az aláírás előtt Varga Mihály, Kordás László, a Magyar Szakszervezeti Szövetség elnöke, Palkovics Imre, a Munkástanácsok Országos Tanácsának elnöke, Doszpolyné Mészáros Melinda, a Liga elnöke, Orbán Viktor és Zs. Szőke Zoltán, az ÁFEOSZ-COOP Szövetség elnöke (Fotó: Nagy Balázs)

A Nemzetgazdasági Minisztérium épületében írták alá a kormány, valamint a szociális partnerek megállapodását a minimálbér-emelésről és a járulékcsökkentésről a versenyszféra és a kormány állandó konzultációs fóruma (vkf) keretében tegnap. A bérmegállapodás ünnepélyes aláírása kapcsán Orbán Viktor hangsúlyozta: nem versenyképes cégek nem tudnak nyereséget termelni, és nem tudnak béreket emelni. Csak hatékony, sikeres vállalkozások képesek erre. A miniszterelnök kitért arra is, hogy hamarosan egy másik megállapodásra is szükség lesz, amely az új ipari forradalom okozta változásokhoz való alkalmazkodásról kell hogy szóljon. Úgy fogalmazott: egy technoló­giai forradalom, egy új ipari forradalom küszöbén állunk.

„Olyan nagyarányú technológiai változás történik a modern gazdaságokban, ide értve Magyarországot is, ami mindent meg fog változtatni” – húzta alá a miniszterelnök, aki részletezte, hogy a következő megállapodás a technológia korszerűsítéséről szól, a mérnöki tudományokról, a robotizáció, a digitalizáció kérdéseiről és arról, hogy a magyar gazdaság és társadalom hogyan alkalmazkodik ehhez a változáshoz. „A megállapodás jó alap arra, hogy megtaláljuk erre a kérdésre a választ” – húzta alá. A mostani, a kormány, a szociális és gazdasági partnerek által kötött egyezség esélyt teremt arra, hogy a nagy technológiai versenyben Magyarország ne legyen esélytelen.

„Nem dőlhetünk hátra, vagy ha igen, akkor csak ma estig, mert holnap reggel már dolgoznunk kell azon a változásra való felkészülésen, amely meg fogja rengetni az egész modern gazdaságot és komoly kihívások elé állít mindannyiunkat” – fűzte hozzá.

A kormányfő kifejtette még: személyesen is büszke a nagyarányú béremelésre, amelynek előfeltétele, hogy versenyképesek legyenek a vállalatok. Mint mondta, munkát adni az embereknek az állam nem tud, ezt a szocia­lizmusban megpróbálták és összeomlás lett a vége, vagyis munkahelyet a cégek vezetői, tulajdonosai tudnak biztosítani. Végezetül megjegyezte: a mostani megállapodás a jövőről szól, nem arról, hogyan találjon valaki magának munkát, hanem arról, hogy megérje dolgozni, a most aláírt megállapodás pedig úgy is értelmezhető, mint a következő évekre vonatkozó új gazdaságpolitika kiindulópontja.

A bértárgyalásokat mindvégig a megállapodásra törekvés jellemezte, mindenki, nemcsak a kormány, hanem a munkaadók és a munkavállalók is „elmentek a falig” – mindezt Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter emelte ki a bérmegállapodás aláírása után. Hozzátette: a mostani kivételes, egyszeri lehetőség, ritkán fordul elő, hogy távolabbra lehet pillantani, a hatéves megállapodás ennek a kereteit teremtette meg.


Fókuszban a köztehercsökkenés

A kormány gazdaságpolitikájának és adópolitikájának lényege a folyamatos adócsökkentés és köztehercsökkentés, a bürokrácia és az adminisztráció mérséklése és az egyszerűsítés, ezáltal a versenyképesség javítása – húzta alá Tállai András, a Nemzetgazdasági Minisztérium parlamenti és adóügyekért felelős államtitkára a Kossuth rádió 180 perc című műsorában. Cél emellett még a feketegazdaság kiszorítása Magyarországról – hangsúlyozta a szakpolitikus.