Gazdaság
Akár terrortámadásra is köthető biztosítás
Érdemes utazás előtt tájékozódni, hogy mely konstrukcióban milyen segítségre, milyen költségek átvállalására számíthatunk
– Közismert, hogy honfitársaink a figyelmeztetések ellenére ma sem kötnek feltétlenül biztosítást, mielőtt útra kelnek. Ha most a terrorizmustól megriadva mégis felkeresnék valamelyik biztosítót, hova fordulhatnak?
– A Magyar Biztosítók Szövetségének majdnem minden tagbiztosítója felvette a kockázatok közé a terrorcselekményeket valamilyen módon. Az adott biztosítótársaság egy terrortámadás esetén vállalhatja például a baleseti ellátást, a kórházi kezelést, ezenfelül a hazaszállítást Magyarországra, vagy más pluszszolgáltatásokat is. Mielőtt bárki külföldre utazna, ajánlatos tájékozódnia egy utazási iroda vagy biztosító segítségével arról, hogy mely konstrukciókban milyen segítségre, milyen költségek átvállalására számíthat. Ugyanakkor most is igaz, hogy ettől függetlenül is ajánlott minden külföldre utazónak utasbiztosítást kötni.
– Egy esetleges terrorcselekmény ma már Európa bármely országában előfordulhat. Utazási biztosítás szempontjából Franciaország vagy akár Belgium ma már éppen olyan veszélyes helynek számít, mint például Törökország vagy egyes közel-keleti országok?
– A biztosítók számára a kockázat szempontjából elvileg minden ország egyformán veszélyes vagy biztonságos. A terrorizmustól sajnos ma már egyetlen állam sincs megvédve. Így az utazási biztosítások többségébe is beépítik a biztosítók a terroreseményre szóló ellátást.
– Ezek szerint ha megtörtént a baj, és van biztosításom, mindegy, hogy például a busz baleset vagy terrortámadás miatt robbant fel?
– Gyakorlatilag igen. A lényeg, hogy olyan biztosítást kössön az utazó, amelyik kockázatvállalása kiterjed a terrortámadás okozta káreseményekre is.
– A biztosítók minden konstrukció esetében számolnak a terrorizmus kockázatával?
– Jellemzően igen. Eltérés az egyes termékeknél a kártérítési összeg nagyságában van.
– A bankkártyákhoz kapcsolódó utasbiztosításban is benne van a terrortámadás esetére szóló ellátás?
– Ha valakit baleset, netán terrorcselekményből adódó sérülés ér, természetesen akkor is kap elsősegélyt, sürgősségi ellátást, ha nincs biztosítása. Kérdés, hogy utána ki téríti meg annak költségeit.
– Milyen alapon válogathat a biztosító, hogy vállalja-e a kockázatot vagy sem? Nyilván a fokozottan veszélyeztetett országok esetében mások a lehetőségek, mint egy olyan utazási célnál, ahol nem jellemző vagy még nem is volt eddig terrorcselekmény.
– A biztosító érthetően nem vállal terrortámadás esetére kockázatot azon országok esetében, amelyek a Külgazdasági és Külügyminisztérium honlapján az első, fokozottan terrorfenyegetett kategóriába tartoznak. Jóllehet, ma már olyan biztosítótársaság is akad, amely, nyilván felárral, egy-egy ilyen kiemelten veszélyes területre is hajlandó átvállalni az utazó kockázatát vagy annak egy részét. De Tunézia például, ahol korábban komoly, emberáldozatokat is követelő terrortámadás volt, ma már „csak” a kettes kategóriában szerepel.
– Mit lehet tenni akkor, ha az utazás előtt pár nappal következik be egy komolyabb terroresemény abban a városban, országban, ahova készülünk? Miközben előtte soha nem volt azon a környéken hasonló veszély.
– Amennyiben az adott helyet nem sorolja be a minisztérium az egyes, fokozottan terrorfenyegetett kategóriába, semmit. Illetve mindig le lehet mondani egy utat, de csak úgy, hogy a befizetett összeget elbukja az ügyfél. Abban az esetben viszont, ha olyan helyen következik be pár nappal az utazás előtt terrorcselekmény, amely az egyes kategóriába tartozik, és az ügyfél szervezett útra fizetett be, akkor az utazási irodának kell elállnia az úttól, és visszafizetnie a díjat az utasoknak.
– A biztosítók többségénél elérhető az a konstrukció is, amelyik az utazás indulás előtti lemondására kínál megoldást. Ennek birtokában az ügyfél a befizetett összeg nagyobb részét kapja vissza, mintha csak egyszerűen lemondaná az utat. És ehhez nem is kell feltétlenül terrorcselekménynek bekövetkeznie, elég egy betegség vagy egy komolyabb családi esemény.
– Ne is keverjük a két dolgot! Terrorcselekmények esetére nem köthető útlemondási biztosítás. Ezt a kockázatot egyetlen biztosító sem tudja vállalni. Ám az egyetlen turista számára sincs megtiltva, hogy a világ legbékésebb országába való utazás előtt lemondási biztosítást kössön. Ám ezt hangsúlyozottan terrorfenyegetettségtől való félelemre hivatkozva nem teheti meg.
– És mit tehet a turista akkor, ha az utazáshoz már több fakultatív programra befizetett, de a második után kiderül, hogy terrorfenyegetett a következő helyszín?
– Olyan típusú biztosítási konstrukció is létezik, amelyik az egyes programok lemondásának kárát téríti meg, de ez nem terrorcselekmény, hanem egy külföldön bekövetkezett baleset vagy betegség miatt következik be. Mindenkinek azt javaslom, hogy részletesen érdeklődjön a biztosítónál a lehetőségekről, vagy már előzetesen tájékozódjon az interneten. Nagyon sokan vannak, akik nem is gondolják, hogy milyen széles az utazási biztosítások palettája.
– Azoknak is ezt tanácsolja, akik megelégednek a kiemelt szolgáltatásokat is nyújtó, bankkártyájukhoz kapcsolódó, nem feltétlenül „fapados” biztosítással?
– Feltétlenül. Hiszen a bankkártyákhoz kapcsolódó biztosítási termékek, még a felső kategóriában sem olyan szerteágazóak, mint amire egy külföldi út során szüksége lehet az ügyfélnek. Elég itt akár egy extrémebb nyári sportra gondolni. Arról nem is beszélve, hogy a bankkártyákhoz társuló konstrukciók gyakran változnak, amelyekről ajánlatos tájékozódni vagy személyesen, vagy az interneten.
– Sokan ősszel, az utószezonban kelnek útra. Mit tanácsol azoknak, akik még most tervezik az utazást?
– Mindenképpen kössenek utasbiztosítást! Olvassák el figyelmesen a feltételeket, különösen akkor, ha repülővel kelnek útra. Sok kellemetlenség adódik a megrongált, eltűnt poggyászok miatt, amelyekre a légitársaságok külön szabályzata vonatkozik, amelyet az utasok hajlamosak nem elolvasni.
– Mit tartsunk szem előtt a leginkább megfelelő utasbiztosítás kiválasztásakor?
– Sorrendben: mennyi időre, hova, hány poggyásszal és hány átszállással utazunk.