Gazdaság
Agrárium: magasabb termelői árak
A gabonafélék 8,7, a gyümölcsök 6,9, a zöldségfélék 4,1 százalékkal kerültek többe – Most sem szakadt meg az erősödési folyamat
A növényi termékek ára 3,5 százalékot drágult, ellenben az élő állatok és állati termékek ára 1,8 százalékkal csökkent, így júniusban 1,5 százalékkal nőttek a mezőgazdasági termelői árak az előző év azonos hónapjához képest – jelentette tegnap a Központi Statisztikai Hivatal.
Egyébként például áprilisban csak 0,4 százalékkal voltak magasabbak a mezőgazdasági termelői árak, mint egy évvel azelőtt. A növényi termékek akkor 4,2 százalékkal drágultak, az állati termékek ára viszont 6,2 százalékkal csökkent. Májusban 2,4 százalékkal nőttek a mezőgazdasági termelői árak az előző év azonos hónapjához képest: a növényi termékek ára 5,4 százalékkal emelkedett, az élő állatok és az állati termékek viszont 2,9 százalékkal lettek olcsóbbak. A mezőgazdasági termelői áraknak tavaly szeptember volt a vízválasztó, addig, huszonhat hónapon keresztül csökkenő trendet jeleztek, azóta azonban, összességében, minden egyes hónapban növekedés volt tapasztalható.
Visszatérve a júniusi termelői árakhoz: a búza ára tíz százalékkal esett, a kukoricáé 24 százalékkal nőtt, így a gabonafélék 8,7 százalékkal drágultak. A gyümölcsök ára 6,9, a zöldségféléké 4,1 százalékkal emelkedett. Az előbbi termékcsoportban a drágulást a meggy és a földi eper áremelkedése határozta meg.
Az élő állatok termelői ára 1,2 százalékkal nőtt, az állati termékeké azonban kilenc százalékkal lett alacsonyabb, mint tavaly júniusban. A vágósertés ára 4,6 százalékkal nőtt, kilogrammonként 380 forintba került júniusban, ami az elmúlt másfél év legmagasabb felvásárlási ára.
A tej felvásárlási ára tíz forinttal csökkent egy év alatt, a tojás két forinttal volt olcsóbb júniusban, mint egy éve, ami egyaránt 12-13 százalékos esésnek felel meg.
Az év első hat hónapjában a mezőgazdasági termelői árak egy százalékkal emelkedtek, a növényi termékek 4,4 százalékot drágultak. A gabonafélék ára 2,5, a zöldségé 8,1, a gyümölcsöké 8,7 százalékkal emelkedett, a burgonya 63,7 százalékkal drágult. Az élő állatok ára 2,9, az állati termékeké pedig 9,4 százalékkal mérséklődött, együttesen 4,9 százalékkal esett vissza a múlt év azonos időszakához képest.
A mezőgazdasági termelés ráfordítási árai 0,6 százalékkal alacsonyabbak voltak, mint a múlt év első felében. Ez a folyó termelőfelhasználás árszínvonalának 1,1 százalékos csökkenéséből, illetve a mezőgazdasági beruházások árszínvonalának 2,1 százalékos növekedéséből adódott.
A Takarék Agrár Központ vezető agrárszakértője, Fórián Zoltán korábban az mondta lapunknak: a mezőgazdaság mintegy 3,8-3,9 százalékkal járult hozzá a bruttó hazai termék előállításához 2011 és 2014 között, tavaly az arány három százalékra mérséklődött. Az agrárszakértő hangsúlyozta: a kibocsátás szerkezetében a növénytermesztési és kertészeti termékek súlya a meghatározó, 2015-ben ez 58,2 százalék volt. Az élő állatok és állati termékek aránya alig több mint egyharmadot, 34,8 százalékot tett ki tavaly, míg a többi szolgáltatás és másodlagos tevékenység aránya hét százalékot. Az állati termékek kibocsátása 2010 óta lassan, de tartósan emelkedik, és várhatóan ez a tendencia az idén sem szakad meg. A Takarék Agrár Központ középtávú előrejelzése szerint a magyarországi mezőgazdaság kibocsátása tartósan emelkedik, 2020-ra elérheti a 2750 milliárd forintot. Fórián Zoltán szerint a kertészeti termékek, az élő állatok és állati termékek aránya emelkedik majd, a gabonafélék és az ipari növények aránya ellenben kismértékben csökken az évtized végére.