Gazdaság

Adóváltoztatások: helyes az irány

Európában egyedülálló lesz a hazai egykulcsos társasági kötelezettség

A bérmegállapodás és az adóváltoztatások, különösen a társasági adó egykulcsossá válása jelentősen hozzájárulhat hazánk versenyképességének növekedéséhez. A gazdaság fehéredése pedig még vonzóbbá teheti az országot a külföldi befektetők számára.

Európában figyelemre méltó, hogy Magyarországon egy számjegyűvé válik a társasági nyereségadó. Az unióban nincs ennél alacsonyabb vállalkozói adókulcs – hangsúlyozta tegnap lapunk kérdésére Lőcsei Tamás, a PwC Magyarország Kft. cégtársa. Kiemelte, hogy ez nemcsak a hazai vállalkozások, hanem a külföldi befektetők számára is kiemelt szempont. Már a változások hírére megindult az érdeklődés a magyar lehetőségek iránt, ami bőségesen ellensúlyozhatja az adócsökkentés költségvetési hatásaként jelentkező 140-160 milliárd forintos kiesést – vélte a szakember. Ezzel szemben a minimálbér 15, valamint a garantált bérminimum 25 százalékos emelése már jóval nagyobb, mintegy hat-hétszáz milliárd forintos kiesést jelent az államkassza számára.

Az intézkedések iránya azonban helyes – hangsúlyozta Lőcsei Tamás –, a költségvetésben pedig ellensúlyozhatja az adócsökkentések miatt kieső bevételeket az elektronikus közúti áruforgalmi ellenőrző rendszer, az online pénztárgépek gazdaságfehérítő hatása, az általános forgalmiadó-kedvezmények, valamint a kisadózó vállalkozások tételes adójára (kata) áttérők jelentős száma. Ez utóbbiak esetében, mint ismert, idén év végéig érdemes a kisvállalkozóknak megfontolniuk, hogy áttérjenek a kisadózó vállalkozások tételes adójára. A következő évben ugyanis a jelenlegi kétszeresére, azaz hatról tizenkétmillió forintra nő a kata bevételi határa. A várakozások szerint ennek nyomán a kata hatálya alá tartozó vállalkozások száma a jelenlegi mintegy 160 ezerről akár kétszázezer fölé is bővülhet. A jövedéki termékekkel kapcsolatosan pedig valamennyi kommunikáció elektronikussá válik. Az engedéllyel rendelkező cégeknek február végéig kell nyilatkozniuk arról, hogy tevékenységüket fenn szeretnék-e tartani.