Gazdaság

A világkereskedelem a jólét alapja

Kerülni kell minden megszorítást, amely gátolja a piaci versenyt és a gazdasági nyitottságot – közölte az IMF vezérigazgatója

A világkereskedelem bővülésének fontosságát hangsúlyozták tegnap Washingtonban, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a Világbank közös ülésszakán. A német pénzügyminiszter a kétsebességes unióról beszélt.

Christine Lagarde 20170422
Az együttműködésre hívta fel a figyelmet Christine Lagarde (Fotó: Reuters - Yuri Gripas)

A növekedés fenntartása és a produktivitás erősítése a IMF legfontosabb feladata – szögezte le Christine Lagarde. Az IMF vezérigazgatója tegnap, a valutaalap és a Világbank tavaszi közgyűlésén felhívta a figyelmet az államok közti együttműködés erősítésére, mint fogalmazott: kerülni kell a kereskedelmi megszorításokat, amelyek gátolnák a piaci versenyt és a gazdasági nyitottságot. Hangsúlyozta, hogy nem tart az Egyesült Államok esetleges bezárkózásától. Közösen munkálkodnak majd azért, hogy a nemzetközi kereskedelem, amely a jólét egyik alapja, tovább bővüljön – emelte ki. Lagarde Kínáról azt mondta, biztató eredményeket produkál, különösen, hogy az exportról igyekeznek a belső fogyasztásra áttenni a hangsúlyt.

Borúsabb képet vázolt a német pénzügyminiszter, Wolfgang Schäuble, aki az „európai IMF” megalapítását vetette fel. Szerinte az Európai Stabilitási Mechanizmust, az állandó európai mentőcsomagot lehetne valutaalappá formálni, és a további mentőcsomagokból ki kellene hagyni az IMF-et. Beszédében a Reuters szerint kizárta a további uniós integráció lehetőségét, majd felelevenítette a kétsebességes uniót. Vagyis, hogy bizonyos tagállamok között jóval gyorsabb lesz a gazdasági integráció. Kijelentette: nincs hiány sem hitelekben, sem pedig a jegybanki likviditásban, de a produktivitás és a versenyképesség hiányzik olyan országokban, amelyek nem akarják a szükséges reformokat végrehajtani.

Ugyan az IMF a közgyűlés első napján végig hangsúlyozta a világkereskedelem bővülésének szerepét, Donald Trump tegnap kiterjedt vizsgálatra utasította az amerikai kereskedelmi minisztériumot, hogy döntse el: fenyegetést jelent-e az amerikai nemzetbiztonságra az olcsó acél importja, ami vámemelést vagy kvóták bevezetését hozhatja.