Gazdaság
A vállalatok versenyképessége a tét
Trump elnök megválasztása óta több egyesült államokbeli cég jelentett be külföldön kapacitásbővítést, mint amennyi visszatérne

Több ipari szereplő engedett az elnök által belengetett protekcionista politikának Donald Trump megválasztása után, és ipari kapacitások építésére tett ígéretet az Egyesült Államokban. Azóta azonban egyre több cég jelent be beruházásokat Mexikóban, dacára az elnöki rosszallásnak. Az Illionis Tool Work Inc. bezárja illionis-beli gépjárműipari kapacitását, hogy a mexikói Ciudad Juarezbe vigye át. A Triumph Group Inc. a washingtoni szénszálas repülőgép-alkatrészt előállító gyárát Zacatecasba telepíti. A TE Connectivity Ltd pedig a new jersey-i, nyomásérzékelőket gyártó üzemét helyezi át Hermosillóba – tájékoztatott az elmúlt két hétben a Bloomberg. Beszédes, hogy a Trading Economics szerint ipari állások száma Mexikóban az egy évvel azelőttihez képest 3,2 százalékkal emelkedett januárban, míg ugyanez az Egyesült Államokban 0,3 százalékkal csökkent. A folyamat rávilágít arra, hogy Trump egymaga nehezen tudná visszafordítani a gazdasági irányt. Az elnök azon terve, hogy újratárgyalja az Észak-Amerikai Szabadkereskedelmi Egyezményt (Nafta), valamint büntetővámokkal sújtja a kereskedelmet, nem szüntetni meg az alacsony ipari fizetésekre vonatkozó gyártói igényt – mondta Alan Russel, a texasi, munkaerő-közvetítéssel foglalkozó Tecma csoport ügyvezetője a Bloombergnek. Rámutatott: az unió cégei a közép-európai piacokra mennek, Amerikának pedig kell Mexikó, hogy a magas élőmunka-igényes termékek terén megőrizze versenyképességét. Ez nem a munkahelyekről szó, hanem a vállalatok túléléséről.
Trump többször elmondta már, hogy megnehezíti a gyártást külföldre kiszervező cégek dolgát. Ám az elmúlt időszak eseményei – különösen beutazási tilalmának bírósági elkaszálása vagy egészségügyi reformjának saját pártja általi megbuktatása – rámutattak: Trump alábecsülte nemcsak saját hatalmának korlátait, de a nagyvállalatok lobbierejét is – vélik a Reuters elemzői.
Látni kell azt is, hogy külföldi és a hazai kapacitás közti különbség nem pusztán abban áll, hogy mekkora fizetést kell adni a munkavállalóknak. Beszédes, hogy a múlt héten a Ford bejelentette: 1,2 milliárd dollárból bővíti michigani gyárát, s ez első körben 130 munkahelyet, aztán további hétszázat teremt. Ismeretes ugyanakkor, hogy a cég novemberben fújta le mexikói bővítési tervét, ahol 1,6 milliárd dolláros beruházásból hétezer munkahelyet hozott volna létre.