Gazdaság
A szakképzés a gazdaság szolgálatában
Czomba Sándor hozzátette, a szakképzés a gazdaság szolgálatában elnevezésű ágazati koncepció elfogadása után világossá vált a fő irány, amely a következő években, évtizedekben meghatározza a szakképzést Magyarországon – írta a távirati iroda.
Az államtitkár jelezte, hogy a 2016–2017-es tanévtől szeretnék megyénként akár húszra növelni a hiányszakképzések számát a jelenlegi tizenkettőről, mivel egyértelmű igény van rá. Ha valaki hiányszakmát választ, hátrányos helyzetű térségben él, tanulói szerződéssel rendelkezik és jól tanul, akár havi nettó ötvenezer forint juttatásban is részesülhet – jegyezte meg az államtitkár.
Az iskolaszerkezeti átalakításokról elmondta, a tervek szerint a mostani szakközépiskolákat szakgimnáziumoknak hívnák a 2016–2017-es tanévtől, jelezve, hogy az intézmény érettségit ad, felsőfokú oktatásra készít fel, de nem általában, hanem egy-egy szakirányban ad többlettudást. Itt a negyedik év végén következne az érettségi, majd egy év rátanulással technikusi minősítést kaphat a tanuló – tette hozzá.
Czomba Sándor végezetül azt mondta, a mostani szakmunkásképző iskolák szakközépiskolák lesznek a tervek szerint, ahol a tanuló három év alatt megszerezheti a szakmunkás-bizonyítványt, és további két év után érettségihez is juthat.