Gazdaság

A múlt heti ítéletidő mérhetetlen károkat okozott a szőlőkben

Jégverés és szélvihar semmisített meg Balaton-felvidéki ültetvényeket

Óriási pusztítást okoztak a jégesők és a heves viharok az elmúlt napokban az országban. Balatonfüreden számos dűlő lett az enyészeté, csak itt százmilliókra rúg a kár.

viharkar
A jég leverte a leveleket, és a fürtöket sem kímélte (Fotó: Lukács Lilla)

Balatonfüred, Csopak térségében ilyen jégesőre és szélviharra senki sem emlékszik – mondta a Magyar Hírlapnak Figula Mihály balatonfüredi borász. Múlt csütörtök este a negyvenperces jégeső az ő ültetvényeikben ötven-hatvan százalékos kárt okozott, vannak olyan dűlők, amelyek teljesen elpusztultak, vannak, amelyek részben, a jég leverte a leveleket és a fürtöket is károsította. Figula hangsúlyozta: a vesszők olyan sérüléseket szenvedtek, hogy a jövő évi metszéssel sem orvosolhatók a károk, azaz gyakorlatilag két évjárat lesz az enyészeté.

A 2012-ben az Év fiatal borászának választott Figula megjegyezte: több száz millió forintos kár keletkezett a környék szőlőiben, ráadásul történelmi, rangos, minőségi dűlőkről van szó, így a kár mértéke is sokkal nagyobb, mint egy átlagos területen. Sokkal kevesebb bor készül majd ebben a régióban, ez az árat is meghatározza majd. Utalt arra, hogy a tavasszal fagykár tizedelte a szőlőket, amit még átvészeltek, de a jégkár és a szélvihar vis maior, nem fizet rá a biztosító, a Földművelésügyi Minisztérium kármentesítő alapjából a károk töredéke térülhet meg a borász szerint.

A Zelna Borászat balatonfüredi, négyhektáros olaszrizling-ültetvénye száz százalékban elpusztult – mondta lapunknak Lukács Lilla, az egyik tulajdonos. Hozzáfűzte: amit a jégverés meghagyott, azt az óránkénti 120 kilométeres szélvihar semmisítette meg. Jelenleg a jövő évi vesszők kármentesítése zajlik.

Jelentős károkat okozott a jég, a szélvihar, a napokon át tartó esőzés az ország gyümölcsöseiben – mondta a Magyar Hírlapnak Ledó Ferenc, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet elnöke. A Balaton-felvidéki jégeső a kajszibarack-ültetvényeket tépázta meg, a szatymazi, kecskeméti őszibarackosokat a vihar károsította. Nyírségben az alma bánta a heves esőzéseket, a viharos időjárást, Hevesben az alma és a dinnye, Zalában az alma és a körte. Békésben a sár

miatt nem tudják jelenleg felszedni a görögdinnyét, talán a hét második felétől lesz erre esély. Ledó jelezte: a túl sok eső nem tesz jót a dinnye cukorfokának, de hozzátette: minőségi problémákról nincs szó. Felhívta a figyelmet arra, hogy a párás, meleg időben felütik a fejüket a gombás betegségek. A felázott földek így növényvédelmi gondokat is jelentenek, mert most nem lehet permetezni, holott az almát és körtét veszélyeztető varasodás ellen fel kellene lépni.