Gazdaság
A külföldtől már kevésbé függünk
Az Államadósság Kezelő Központ vezérigazgató-helyettese reméli, hogy a kedvező gazdasági folyamatok jövőre folytatódnak.
Kedvező állampapírpiaci események jellemezték az idei évet, a lakossági papírok iránt élénk volt a kereslet, jelentős csereaukciók történtek. Devizaalapú forrást a magyar állam jövőre csak a letelepedési államkötvényből és a Prémium Euró Magyar Államkötvényből vonna be, ha a piaci feltételek és az államadósság is jól alakulna. Ezáltal továbbra is fókuszban maradna a forintalapú állampapírpiac, illetve a lakosság vásárlási hajlandósága - mondta Borbély László András, az Államadósság Kezelő Központ vezérigazgató-helyettese a jövő évi adósságfinanszírozási terv tegnapi ismertetésében. Ennek értelmében az idei 754 milliárd forint után jövőre várhatóan nyolcszázkilencven milliárd forint lesz a nettó kibocsátás az államadósság-finanszírozás mutatószáma alapján. Jövőre 752 milliárd forintnyi, azaz 2,35 milliárd eurónyi devizalejárata lesz az államnak, így összesen 571 milliárd forintnyi negatív nettó devizakibocsátást hajt majd végre az ÁKK.
Borbély László elmondta, hogy ezek a számok alapján biztosítható a devizaalapú adósságfinanszírozási stratégia, azaz nem szorul nemzetközi kötvénykibocsátásra az állam. Ehhez persze az kell, hogy megmaradjon a kellő vásárlási kedv a forintalapú államkötvények iránt. A forintalapú nettó kibocsátás 1461 milliárd lenne, amiből a nettó forint állampapírkibocsátás 1315 milliárdot tehet ki. Ebből a nettó piaci alapú forintkötvény-kibocsátás 1126 milliárd forint lehet, azaz a nettó forint állampapír-kibocsátás nyolcvanöt százaléka hosszú futamidejű.
A forintalapú államkötvényekből (bruttó kibocsátás) 2125 milliárd forintnyit tervez kiadni az ÁKK. Ez úgy adódik össze, hogy a három- és ötéves fix kamatozású államkötvényből hétszázötven-hétszázötven milliárdot, a három- és ötéves változó kamatozásúból összesen kétszázötvenmilliárdot, a tízéves fix kamatozásúból 285 milliárd forintot, a tizenötévesből pedig további kilencvenmilliárd forintnyit bocsátanának piacra. Borbély László beszélt arról is, hogy a jövő évi adósságkezelési stratégia szerint háromszázkét milliárd forinttal tovább nőhet a lakossági állampapír-állomány, ez közel tíz százalékos növekedés. A feltételezés mögött az áll, hogy jövőre részben a devizahitelek forintosítása és a lakossági tehercsökkenés miatt mintegy ezer-ezerkétszámilliárd forintnyi megtakarítás keletkezhet.