Gazdaság
„A hatékonysághoz stabilitás, innováció és bizalom kell”
Varga Mihály: A különleges válságkezelés mára meghozta azokat az eredményeket, amelyek miatt újra felhelyezték hazánkat a nemzetközi gazdasági térképre

Varga Mihály gazdasági miniszter tart előadást a tegnapi konferencián (Fotó: Varga Imre)
Gazdaságpolitikai fordulatra volt ahhoz szükség, hogy Magyarország ne csak kilábaljon a krízisből, hanem hosszú távon megerősítse a gazdaságát – mondta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a Nemzetgazdasági Minisztérium és az OECD konferenciáján, ahol a nemzetközi szervezet magyar kis- és középvállalkozások fejlesztésére javasolt stratégiájának munkaanyagát mutatták be. Kifejtette, a hatékonyság három pilléren, a stabilitáson, az innováción és a bizalmon alapszik. Visszautalt rá, hazánk a válság kitörését követően az elsők között fordult külső segítségért, 2010 után viszont a magyar kormány gazdaságpolitikai fordulatot valósított meg, fegyelmezett gazdaságpolitikát valósít meg, a magyar gazdaság úgy tud növekedni, hogy közben csökkent a külső államadósság, 2013-tól pedig növekvő pályára állt a magyar gazdaság. Az innovációt illetően kitért rá, hogy az állami rásegítő programok nélkül lassabban fejlődne a gazdaság. Emlékeztetett: 2015 óta stratégiákat, megállapodásokat dolgoztak ki a szaktárcánál a versenyképesség erősítésére, köztük az iparstratégiát összefoglaló Irinyi-tervet, és létrehozták a Nemzeti Versenyképességi Tanácsot. Szintén említette még a közterhek csökkentését, valamint az adóbevallások egyszerűsítését, amelynek köszönhetően a kis- és közepes vállalkozások terhei is csökkennek. A bizalom kapcsán pedig hangsúlyozta, a hatéves bérmegállapodással olyan konszenzusra jutottak az érintettek, hogy döntési jogkörük súlyától függetlenül valamennyien elfogadták az abban rögzítetteket. A nemzetgazdasági miniszter a megállapodáscsomagon belül külön említette még a társasági adó és a szociális hozzájárulási adó csökkentését, mely utóbbi százalékban keveset jelenthet ugyan, ám annál nagyobb összeget hagy a vállalkozásoknál.
Alvaro Pereira, az OECD megbízott főközgazdásza elmondta, munkaanyagukban helyzetértékelést adtak a magyar kkv-kről, és javaslatot tesznek a növekedésük segítésére. A cselekvési tervet sorolva azt mondta, hogy közép- és hosszú lejáratú kölcsönt is biztosítani kell a kkv-knak bővülésükhöz, a fejlesztés fontos részének tartja az oktatási reformot, ezen belül a duális képzést.
A Költségvetési Felelősségi Intézet Budapest tegnap ismertetett egy listát, mely szerint Magyarország nem csak az Európai Unióban és az OECD tagországai között tartozik a sereghajtók közé, de még a Kelet-Európa–Közép-Ázsia régióban is, ha a költségvetési rendszer átláthatóságát vesszük figyelembe. A Nemzetgazdasági Minisztérium tegnap közölte: a nemzetközi lista Soros György megrendelésére készült, és egy célja van, Magyarország lejáratása. A példaként állított országok többségének költségvetési hiánya magasabb, mint Magyarországé.