Gazdaság
A gazdaságot is fehérítheti a megszűnő tranzakciós illeték
Több pozitív változást is hozhat a húszezer forint alatti pénzmozgás illetékmentessége, ösztönzi a bankkártyahasználatot, és csökkentheti az ügyfelek költségeit is
Húszezer forintig minden lakossági átutalás mentesül az eddigi 0,3 százalékos pénzügyi tranzakciós illeték alól a tegnapelőtt benyújtott jövő évi adótörvény-tervezet szerint. A lépésre a Portfolio.hu szerint a szintén jövőre életbe lépő azonnali átutalási rendszerre épülő új szolgáltatások miatt került sor.
A tranzakciós illeték húszezer forintos összeghatár alatti eltörlésével a kormány finomított korábbi, a készpénzhasználattal kapcsolatos álláspontján, a tervezet újabb elmozdulás a készpénzmentesítés irányába, a bankkártyahasználat ösztönzésére – mondta lapunknak Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője. Hozzátette, az összeghatár miatt szerinte nem jelent nagy állami bevételkiesést, további előnye pedig, hogy a feketegazdaságot is segíthet háttérbe szorítani.
Több kérdést felvet ugyanakkor a cafeteria-rendszerben bevezetendő változás, amely szerint csak a SZÉP-kártya marad az egyetlen kedvező adózású cafeteriaelem. Ez a cégek szempontjából egyszerűsíti a rendszert, és egyértelműen a hazai turizmus fellendítését segíti, azonban kérdés, hogyha a munkáltató nem alkalmazza, csökkenhet-e ezáltal a dolgozó jövedelme – magyarázta Virovácz Péter.
A népegészségügyi termékadóra kitérve azt mondta, az érintett termékek árának növelése, illetve az adótörvény-tervezet szerint a csökkenteni szántak összességében az inflációt növelhetik, több termék drágul, mint amennyi olcsóbbá válik. A törvénytervezet viszont összességében megfelel annak a célnak, hogy a fogyasztást sújtó adók legyenek magasabbak, míg a béreket terhelő közterheket csökkenteni kívánja a kormányzat. Az elemző szerint a végleges változat elfogadásáig még több módosítási javaslat is érkezhet az ősz folyamán.
Vadász Iván, az Adótanácsadók Egyesületének alelnöke szerint a kedvező adózású cafeteriaelemek csökkentése növeli a munkáltatók terheit, ami a közepes és a nagyvállalatokat érinti. A Magyar Vegyipari, Energiaipari és Rokon Szakmákban Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége (VDSZ) tegnap a távirati irodának küldött közleményében egyenesen elfogadhatatlannak tartja az adómentes cafeteriaelemek, így például a kultúra- és sportutalvány, a lakhatási támogatás és a diákhitel visszafizetését támogató béren kívüli juttatás megszüntetését. A VDSZ kezdeményezte a javaslat visszavonását.
A cafeteria mellett szintén lényeges változásként említette Vadász Iván a tranzakciós illetéket, amely szerinte jelentős költségvetési tétel, azt viszont a jövő dönti el, hogy kivezetésével csökkennek-e a banki szolgáltatások árai. Szerinte az élelmiszerek áfájának mérsékléséből kiindulva az effajta csökkentés nem, vagy nem mindig jut el a fogyasztóhoz.
Összességében a tervezettől nem vár látványos gazdaságélénkítő változást, az előbb említett adónem megszüntetésével valamelyest a pénzintézetek versenyképessége növekedhet, illetve az adóadminisztráció területén láthatók kisebb változtatások. A bevándorlási különadóról úgy nyilatkozott, az elsősorban nem adózási, hanem politikai kérdéskörbe tartozik. Mint ismeretes, a kormány azt javasolja, hogy a közteherviselés jegyében a bevándorlást segítő szervezetek fizessenek bevándorlási különadót, amelynek mértéke huszonöt százalék. A bevándorlási különadóval kapcsolatos kötelezettségek és tennivalók szintén az adóhatóság feladataihoz tartoznak majd.